Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiczne przedłużone do 30 listopada

fot. P.Getka

Aktualne ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiczne będą obowiązywały do 30 listopada – przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, które w niedzielę wchodzi w życie.

Obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących, konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach – to tylko część zasad, które nadal obowiązują w związku z pandemią.

Zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w Dzienniku Ustaw w czwartek, 28 października. Zapisano w nim, że wchodzi w życie 31 października.

Nowe rozporządzenie zakłada m.in. przedłużenie do 30 listopada 2021 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego.

Zapisano w nim modyfikację regulacji dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego – ich uczestnicy będą zwolnieni z tego obowiązku na wzór konkursów i egzaminów organizowanych dla innych grup zawodowych.

Rozporządzenie stanowi ponadto, że na terenie m.in. szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi), chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem. Decyzja taka może zależeć od lokalnej sytuacji epidemicznej uwzględniającej takie czynniki, jak liczba zaszczepionych osób czy też wskaźnik zachorowań w danej miejscowości czy województwie.

Uzasadnieniem wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa wyłącznie w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi) jest też, jak wskazano, zwiększone ryzyko ewentualnych kontaktów mogących skutkować transmisją wirusa SARS-CoV-2 z uwagi na fakt, że w przerwach między zajęciami (jak również podczas zajęć świetlicowych w szkołach) studenci oraz uczniowie mają kontakt ze zdecydowanie większą liczbą osób.

Co ważne, regulacje dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają modyfikacji w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Resort zdrowia podał najświeższe dane. Jaka jest sytuacja epidemiczna w regionie?

Autor: K. Lechowicz-Dyl (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ograniczenia, zasady, maseczki
Minister zdrowia: mniej upomnień, więcej mandatów za brak maseczek

Przechodzimy na politykę wystawiania mandatów za brak maseczek – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że to konieczność w obliczu rosnącej liczby zakażeń. Minister poinformował, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV