Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odpust w Gietrzwałdzie. Słuchaj i oglądaj transmisję z uroczystości


W niedzielę odbyły się doroczne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie połączone z dożynkami archidiecezjalnymi. Gietrzwałd to jedyne w Polsce miejsce objawień Matki Bożej, które zostały uznane przez Kościół katolicki.

Gietrzwałdzkie uroczystości są związane z 146. rocznicą objawień Matki Bożej, które miały miejsce w 1877 roku. Choć w kalendarzu liturgicznym święto Matki Bożej Gietrzwałdzkiej obchodzone jest 8 września, to centralne obchody tego święta przenoszone są na weekend. Tegoroczne rozpoczęły się w sobotnie popołudnie.

Program

O godzinie 18.00 w sanktuarium została odprawiona msza święta z nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, następnie o godzinie 21 przy kaplicy objawień wierni modlili się na różańcu, po którym odśpiewali apel maryjny. Od 21.30 w bazylice gietrzwałdzkiej czuwała młodzież podczas Wieczoru Uwielbienia. O północy rozpoczęła się kolejna msza święta przy kaplicy objawień, po której  procesja różańcowa ze świecami do źródełka.

Niedzielne główne uroczystości poprzedzi modlitwa różańcowa przy źródełku o godzinie 10.00, zaś uroczysta msza święta odpustowa na gietrzwałdzkich błoniach zostanie odprawiona o 11.00. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Transmisja uroczystości w Radiu Olsztyn

Osoby, które nie wezmą udziału w  odpuście, mogą wysłuchać transmisji uroczystości w Radiu Olsztyn oraz obejrzeć transmisję wideo na stronie internetowej www.radioolsztyn.pl.

Parkingi

Jak co roku organizatorzy przygotowali dla przybywających tego dnia do Gietrzwałdu pielgrzymów specjalne parkingi. Usytuowane one będą w samym Gietrzwałdzie, jak i jego okolicach. Służby porządkowe apelują o uważność, ponieważ tego dnia organizacja ruchu w Gietrzwałdzie i na okolicznych drogach będzie zmieniona, a ruchem będą kierować policjanci.

Komunikacja

Wzorem lat ubiegłych w niedzielę, 10 września, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie przygotował 2 linie autobusowe umożliwiające dojazd na uroczystości w Gietrzwałdzie i powrót z nich.

Linia G-1 kursować będzie na trasie: DWORZEC GŁÓWNY 92(03) – Dworcowa –Żołnierska – Kościuszki – Piłsudskiego – Pieniężnego – Szrajbera – Śliwy – Warszawska– Armii Krajowej – Sielska – GIETRZWAŁD.

Linia G-2 kursować będzie na trasie: PIECZEWO – Wilczyńskiego – Sikorskiego – Obrońców Tobruku – Armii Krajowej – Sielska – GIETRZWAŁD.

Obie linie obsługują wszystkie przystanki po drodze.

Rano zrealizowanych zostanie 11 kursów G-1 i 8 G-2. Następnie zrealizowane zostaną: po 1 kursie G-1 i G-2 z Gietrzwałdu o godz. 11.00 dla pielgrzymów, którzy uczestniczyli we wcześniejszej mszy. Od około 12.40 (po zakończeniu głównych uroczystości) do 15.00 realizowane będą kursy powrotne z częstotliwością ok. 10-15 minut na każdej linii G-1 i G-2. Łącznie po południu zaangażowanych będzie 16 pojazdów przegubowych.

Cena biletu normalnego to 12 zł – należy zakupić 3 bilety jednorazowe po 4 zł, zaś ulgowego 6 zł – zakup 3 biletów po 2 zł.  W dniu odpustu zakup biletów możliwy będzie wyłącznie w biletomatach na przystankach (gotówka i karta) oraz w autobusach (tylko karta). Do dyspozycji są także aplikacje mobilne. UWAGA: nie będzie prowadzona sprzedaż za gotówkę, prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety.

Linia G-1 Dworzec Główny

Linia G-2 Pieczewo

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Gietrzwałd, odpust, organizacja ruchu, video, wideo, uroczystości odpustowe
„KKG7”. Posłuchaj reportażu Alicji Kulik

Spotkały się wiosną 2022, aby dołożyć swoją cegiełkę do obchodów 670-lecia Gietrzwałdu. Spotkały się i zdecydowały, że dobrze im się razem pracuje, więc stworzyły nieformalną grupę...

Zamknij
RadioOlsztynTV