Odbudowali zniszczony Elbląg. Losy żołnierzy AK na wystawie IPN
W Elblągu otwarto wystawę pt.:„Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”. Ekspozycja będzie prezentowana na placu przy katedrze pw. św. Mikołaja.
Autorem wystawy jest Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Wystawa przygotowana w technice soczewkowej 3D przedstawia losy żołnierzy Armii Krajowej oraz innych formacji niepodległościowych, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Elblągu. Ich losy ukazane są na tle Elbląga, którego centrum po wojennych zniszczeniach zostało odbudowane dopiero w latach dwutysięcznych.
Na planszach można zapoznać się z działalnością żołnierzy, którzy brali udział w odbudowie zniszczonego miasta. Na ekspozycji przestawione są także ważne i symboliczne miejsca w Elblągu.
Mamy wyjątkową okazję zobaczyć piękną wystawę, która – przyznaję – mną wstrząsnęła. Wielokrotnie spacerowałem ulicami Starego Miasta w Elblągu i po obejrzeniu tej wystawy jestem zdumiony ewolucją, jaką przeszło to miasto. Wszystko dzięki ludziom, którzy zostali upamiętnieni na wystawie
– mówił podczas wernisażu podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.
Wystawa została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Pomysłodawcą wystawy było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Ekspozycja została zrealizowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Gdańsk oraz Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Partnerem wystawy jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska