Od wielu lat są skazani na niskie emerytury. Działacze opozycji antykomunistycznej mogą ubiegać się o świadczenie wyrównawcze
Od dziś działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych mogą ubiegać się o świadczenie wyrównawcze.
Takie osoby są skazane od wielu lat na niskie emerytury. Dlaczego? Wyjaśnia Renata Gieszczyńska z wydziału archiwalnego delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.
Sytuacja, w której podjęli działalność polityczną, zdeterminowała nie tylko ich życie, ale także życie ich rodzin. Wiele takich osób zostało wyrzuconych z pracy, uczelni, nie mieli możliwości kontynuowania karier naukowych i zawodowych. Tym samym ich uprawnienia emerytalne nie obejmowały tego okresu i były drastycznie niskie.
„Liczymy każdy grosz” – mówi były działacz opozycji antykomunistycznej – Wojciech Ciesielski:
Czy za 700 złotych można wyżyć? Ktoś mówi, że to wystarczy, ale to jest nieprawda. Każdy grosz jest dla nas wybawieniem. To pewien symbol pamięci, ale też realna pomoc dla dziesiątek, setek ludzi.
O świadczenia wyrównawcze mogą ubiegać się osoby posiadające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, jeśli pobierają emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż 2 tysiące 400 złotych. Wnioski można złożyć w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Dybcio