Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od nowego roku zostanie wprowadzony górny próg opłat za śmieci naliczanych metodą wodną

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Od 1 stycznia wprowadzimy górny próg opłat za gospodarkę odpadową naliczanych metodą wodną. Nie powinien on przekraczać 150 zł – poinformował w czwartek podczas briefingu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Ozdoba poinformował, że wysokie koszty gospodarowania odpadami spowodowały konieczność doprecyzowania przepisów regulujących naliczanie opłat za śmieci metodą wodną.

Wydałem polecenie, aby przygotować przepisy doprecyzowujące metodę od wody, która daje możliwość uchronienia polskiej rodziny, polskiego emeryta (przed wysokimi opłatami – PAP)

– przekazał wiceminister klimatu i środowiska.

Przypomniał, że obecnie w polskim prawie uregulowane są cztery metody naliczania opłat za wywóz odpadów: od osoby, od metra kwadratowego, od typu nieruchomości i od wody.

Zdaniem polityka wywóz odpadów musi być kosztem przewidywalnym i jak najniższym. – Mowa tu o portfelach polskich mieszkańców – zaznaczył.

Od przyszłego roku będzie trzeba wprowadzić górny próg, najwyższa możliwa cena to 150 zł. Wprowadzamy bufor awaryjny, aby nie było przekraczania kwot zawartych w regulacjach ustawowych

– powiedział Ozdoba.

Jak wyjaśnił wiceszef MKiŚ, znowelizowane z jego inicjatywy przepisy zakładają też możliwość dofinansowania systemu gospodarki odpadowej przez samorządy. – Dajemy jak największą możliwość uelastyczniania systemu gospodarki odpadowej. To samorząd ma decydować – wskazał Ozdoba.

O nowym systemie wyliczania opłat za śmieci pisaliśmy na początku kwietnia. Metodę wprowadzono m.in. w Olsztynie.

Jakie zużycie wody taki rachunek za śmieci. W Olsztynie obowiązuje nowy system wyliczania opłat za odpady

Źródło: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmieci, metoda wodna
Śmieci na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Jak je posprzątać?

Kajakowe patrole sprzątną śmieci pozostawione nad rzekami i jeziorami. To inicjatywa giżyckiej Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Kajki nie są wybrane przypadkowo. Można nimi dotrzeć nawet...

Zamknij
RadioOlsztynTV