Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś można się starać o pieniądze na remont zabytków. „Tak sprzyjających uwarunkowań finansowych jeszcze nigdy nie było”

Fot. Łukasz Węglewski

Od poniedziałku właściciele zabytków, czy wspólnoty mieszkaniowe mogą się starać w olsztyńskim ratuszu o dofinansowanie prac konserwatorsko-remontowych w swoich budynkach.

Do końca lutego można składać wioski o dofinansowanie prac przy zabytkach w biurze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który na ten cel ma 3 miliony złotych.

W Olsztynie o dofinansowanie remontów najczęściej starają się wspólnoty mieszkaniowe. Zazwyczaj dotacje służą finansowemu wsparciu wykonania izolacji fundamentów przed wilgocią czy remontu dachu. Pieniądze przeznaczane są także na prace konserwatorskie i restauratorskie fasad i elewacji oraz klatek schodowych.

Wnioski o dofinansowanie prac remontowo-konserwatorskich przy obiektach zabytkowych można też składać do urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Termin przyjmowania wniosków zakreślono do końca lutego.

 Wojewódzki Konserwator Zabytków dysponuje obecnie kwotą 3 milionów na udzielanie dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Takich sprzyjających uwarunkowań finansowych dla ratowania dziedzictwa naszego województwa nie było jeszcze nigdy

– poinformował urząd w mediach społecznościowych. Jak wyjaśniono, pierwotnie region miał otrzymać na wsparcie zabytków 1 milion złotych, ale dotację zwiększono o 2 miliony złotych. Podczas prac nad projektem budżetu kraju interweniowała  senator Lidii Staroń.

Autor: PAP (J.Kiewisz-Wojciechowska)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, zabytek, kamienica, zabytki, dofinansowanie, konserwator
Z kamienicy prosto do muzeum. Zabytkowy piec ocalony od zapomnienia

Jeszcze do niedawna piec ogrzewał mieszkanie w jednej z kamienic w Braniewie. Teraz można go podziwiać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Piec do tej pory znajdował się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV