Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś sklepy w galeriach handlowych są otwarte. Nie obowiązują też godziny dla seniorów

fot. Przemysław Getka

Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych są otwarte, nie ma też godzin dla seniorów. W placówkach handlowych nadal obowiązuje limit osób, wymóg noszenia maseczek i zachowania dystansu w placówkach handlowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował kilka dni temu, że większość z dotychczasowych obostrzeń przedłużono do 14 lutego. Wyjątkiem jest ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych i instytucji kultury – muzeów i galerii sztuki. Zniesione zostają także godziny dla seniorów.

W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: 1 osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają też obowiązek udostępnić klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Do 14 lutego nadal zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Ograniczona pozostaje działalność hotelarska.

Rozszerzono jednak krąg osób, które mogą korzystać z hoteli m.in. o członków komisji i zespołów ds. egzaminów: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego oraz dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego, członków komisji przeprowadzających egzaminy związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o transporcie drogowym. Wyłączeni z zakazu korzystania z hoteli mogą też być członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych w trakcie prowadzenia badań wypadków lub incydentów.

Dotąd hotele były dostępne tylko m.in. dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, działały też hotele pracownicze.

Polska Rada Centrów Handlowych skutki 15 tygodni lockdownu oszacowała na ponad 30 miliardów złotych strat dla sklepów i usługodawców oraz niższe wpływy z VAT do budżetu państwa o około 6 miliardów 200 milionów złotych.

Od 28 grudnia ubiegłego roku do 30 stycznia tego roku, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, które spowodowały ograniczenie w działaniu galerii handlowych, branży fitness, branży rozrywkowej oraz gastronomii.

 

Źródło: PAP (L. Grzegórska-Szpyt)
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w koronawirus, pandemia, COVID-19, restrykcje, Niedzielski
W regionie trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Do Polski przyleciały szczepionki firmy Moderna

Rano do Polski przyleciała druga dostawa szczepionek przeciw COVID-19 firmy Moderna. Zgodnie z planem są to 42 tysiące dawek szczepionki - powiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych...

Zamknij
RadioOlsztynTV