Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Rachmistrzowie zaczynają odwiedzać mieszkańców w domach. Trwa Narodowy Spis Powszechny
Od 23 czerwca rachmistrzowie rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym. Do tej pory można było zrobić to przez internet, telefonicznie albo w gminnych punktach – teraz rachmistrzowie będą mogli odwiedzić respondentów w domu.
Wszyscy musimy przestrzegać zasad sanitarnych. Aktualnie to dobrze znane dystans, dezynfekcja i maseczka – przypomina zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Olsztynie Janusz Pappelbon.
Spisy będą przeprowadzane zgodnie z procedurami rekomendowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i GIS. Każdy z rachmistrzów spisowych musi stosować środki ochrony osobistej, zachowywać dystans społeczny i śledzić na bieżąco wytyczne w tym zakresie
– mówi Janusz Pappelbon.
Każdy musi mieć odpowiedni identyfikator. Można też sprawdzić ich tożsamość. Można zadzwonić pod numer telefonu 22 279 99 99 lub na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/ – mówi Marta Majewska, kierownik wojewódzkiego Centrum Zarządzania Spisem w Olsztynie.
Nasz respondent może zadzwonić na infolinię i tam może zweryfikować tożsamość naszego rachmistrza, a drugą formą jest strona internetowa. Jest aplikacja dedykowana weryfikacji rachmistrza. Musimy uzupełnić imię i nazwisko rachmistrza i z numeru identyfikatora program prosi o wstawienie pierwszej i drugiej lub szóstej cyfry
– wyjaśnia Majewska.
– Rachmistrzowie będą umawiać się na dogodny termin wizyty. Najpierw telefonicznie, a jeżeli nie mamy numeru telefonu, to będziemy próbować bezpośrednich wizyt – mówi Anna Strzelec, rachmistrz spisowy z Olsztyna.
Będą to wizyty wielokrotne – jeśli nie zastaniemy mieszkańca raz, będziemy dokonywać kolejnej próby, tak samo telefonicznie.
Czy mieszkańcy regionu już dopełnili obowiązku?
Spisałem się. Zalogowałem się przez profil zaufany, odpowiedziałem, napisałem, co myślę w miejscu, gdzie były uwagi i gdzie mogłem wybrać sam. Jest to obowiązek, ja go spełniłem
– mówi mężczyzna.
Jedna z mieszkanek regionu wyjaśnia, że wie o spisie, ale jeszcze go nie dokonała.
Około 30 procent mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego dopełniło już obowiązku spisu powszechnego. To ponad 430 tysięcy osób – najwięcej w gminach Dubeninki i Ruciane-Nida. Tam spisała się ponad połowa mieszkańców. Respondenci najczęściej wybierają opcję spisywania się przez internet. Ta forma stanowi ponad 2/3 wszystkich spisanych.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.
Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski