Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś czerwona strefa w Olsztynie oraz powiatach: działdowskim, iławskim i nowomiejskim. Pozostałe miasta w strefie żółtej

Rozszerza się lista powiatów należących do czerwonej strefy. Największymi restrykcjami są objęte 152 powiaty na terenie 16 województw, w tym 11 stolic regionów na prawach powiatu.

Oprócz Olsztyna są to, m.in. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Warszawa, Przemyśl, Rzeszów, Kielce, Białystok, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Poznań i Częstochowa.

W województwie warmińsko-mazurskim w czerwonej strefie znalazły się powiaty: działdowski, iławski i nowomiejski. Dwa z nich: działdowski i iławski są w niej od 10 października. Dziś natomiast z czerwonej strefy zniknęły powiaty: bartoszycki i ostródzki.

W całym kraju lokale gastronomiczne mogą być czynne od 6 do 21. Zajęty może być co drugi stolik. Po godzinie 21 można zamówić jedzenie wyłącznie na wynos. Zamknięte są dyskoteki, kluby nocne oraz lokale udostępniające miejsce do tańca. Zakaz nie dotyczy sportowych klubów tanecznych i szkół tańca.

Ograniczono liczbę osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc.

Wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności. Podczas wydarzeń kulturalnych może być zajęta maksymalnie ¼ miejsc na widowni. W przypadku imprez na świeżym powietrzu, istnieje wymóg zachowania półtora metra odstępu między uczestnikami.

W obu strefach pozostaną zamknięte aquaparki, z basenów i siłowni będą mogły korzystać wyłącznie osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni. Wyjątkiem jest też działalność lecznicza tych placówek. Zamknięte mają być sauny, łaźnie tureckie, parowe, solaria i salony masażu.

Szkoły wyższe i średnie w strefie żółtej przechodzą w tryb nauki hybrydowej. W strefie czerwonej, w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

W strefie czerwonej obowiązują ponadto dodatkowe ograniczenia. Najważniejsze z nich dotyczy handlu. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych wprowadzono limit 5 osób na jedną kasę. W większych placówkach handlowych może przebywać 1 osoba na 15 metrów powierzchni.

Jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, to nowe ograniczenie dla uroczystości religijnych w strefie czerwonej. W powiatach żółtych ten limit, to jedna osoba na 4 metry kwadratowe.
W strefie czerwonej w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób, w strefie żółtej- maksymalnie 25 osób.

Jak napisano w rządowym rozporządzeniu, z obowiązku zakrywania ust i nosa są wyłączone „osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a nie np.: bieganie, chód czy jazda na rowerze dla przyjemności lub dla zdrowia, czy też jazda na rowerze po to, aby dojechać do pracy lub sklepu”.

W poniedziałek 19 października wejdą w życie ograniczenia dotyczące organizacji imprez okolicznościowych, np. wesel i konsolacji. Wesela lub inne przyjęcia rodzinne nie będą mogły się odbywać w strefie czerwonej. W powiatach żółtych w takich wydarzeniach może uczestniczyć maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości tańczenia.

Szkoły przechodzą na nauczanie zdalne. To efekt wprowadzenia czerwonych stref

Mieszkańcy czerwonych stref muszą się przygotować na kolejki w sklepach. Handlowcy obawiają się zwolnień

Ograniczenia w olsztyńskich autobusach i tramwajach. MPK zapowiada kontrole

Wierni z czerwonej strefy otrzymali dyspensę od obowiązku niedzielnego i świątecznego udziału we mszy świętej

Od poniedziałku zakaz organizowania wesel w czerwonej strefie. „Sezon jeszcze się nie zaczął, a już się skończył”

Pozostałe wamińsko-mazurskie powiaty pozostają w strefie żółtej.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, powiat działdowski, uwaga, pilne, powiat iławski, powiat nowomiejski, żółta strefa
Od 30 lat pomagają potrzebującym. Olsztyński MOPS świętuje jubileusz i przypomina „nie jesteś sam”

Pomaganie innym nadaje sens naszej pracy – takie hasło od 30 lat przyświeca pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, który w tym roku świętuje swój...

Zamknij
RadioOlsztynTV