Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od 1 września bezpłatne leki dla seniorów

Seniorzy, dzięki rządowemu programowi 75 plus, od czwartku 1 września mogą korzystać z darmowych leków. Osoby, które ukończyły 75 lat dostaną za darmo medykamenty znajdujące się na liście przygotowanej przez ministerstwo zdrowia.

Jest na niej 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Ale uwaga – darmowe będą tylko lekarstwa ze specjalnej listy. Obecnie obejmuje ona kilkaset pozycji, jednak ministerstwo zdrowia zapowiada, że będzie aktualizowana co 2 miesiące.

– Mimo braku opłat, leków w aptekach nie zabraknie, bo i tak są to lekarstwa, które seniorzy kupowali, a apteki zamawiały – zapewnia Roman Grzechnik, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie.

Bezpłatne leki będzie mógł wypisać tylko lekarz rodzinny lub uprawniona pielęgniarka. Ministerstwo zdrowia szacuje, że dzięki tym rozwiązaniom seniorzy zaoszczędzą ponad 300 milionów złotych rocznie. Recepty, na które wydawane będą darmowe leki muszą posiadać literę „S”. Jeśli lekarz wypisywał będzie ją odręcznie, powinien poświadczyć ten dopisek przystawiając dodatkowo obok swoją pieczątkę. Jednak w większości przypadków gotowa recepta będzie drukowana. Litery „S” nie będzie mógł dopisać np. farmaceuta w aptece. Takie uprawnienia mają tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, mający swoje listy aktywne. Część leków będą mogły wypisywać także pielęgniarki, które ukończą specjalny kurs. Jeśli pacjent będzie potrzebował leku poza miejscem zamieszkania, np. w czasie wyjazdu do sanatorium, to będzie musiał za niego zapłacić w aptece.

Informacje na temat leków bezpłatnych zebrał Andrzej Piedziewicz

Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest prawie 2,7 mln osób w wieku powyżej 75 lat. Co trzecia starsza osoba nie realizuje recepty z powodu braku pieniędzy. W 2016 roku na dopłaty do leków w ramach Programu 75 plus państwo wyda 125 mln zł, w przyszłym – 564 mln zł.

Poniżej zamieszczamy aktualną listę bezpłatnych leków dla seniorów

lista leków dla seniorów

Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia, mogą korzystać z darmowych leków

 

(lsad)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leki, recepta, recepty
Przesyłki z dopalaczami i nielegalnymi lekarstwami

Celnicy z Warmii i Mazur kilkakrotnie wykryli w przesyłkach pocztowych niebezpieczne dla zdrowia substancje. Miało to miejsce w ostatnich tygodniach. W dwóch paczkach służba celna znalazła...

Zamknij
RadioOlsztynTV