Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody Święta Niepodległości w Elblągu w 1945 r.

Fot. FB Miasto Elbląg

Pierwsze i ostatnie na długie lata Święto Niepodległości w powojennym Elblągu obchodzono 10 listopada 1945 roku. Z tej okazji w restauracji Adria wystawiona została sztuka teatralna.

Rok później władza ludowa była czujna i obchodów przez długie lata nie było. Święto Niepodległości, niezbyt długo po przejęciu Elbląga przez polską administrację w Adrii przy ulicy Rokossowskiego (dziś to Grobla Św. Jerzego), uczczono jednoaktówką „Chłopak z Solca”.

Była to pierwsza po wojnie premiera teatralna w Elblągu. Przedstawienie przygotował amatorski Teatr Miejski, organizowany przez przybyłego do miasta we wrześniu lwowskiego aktora Bronisława Romaniszyna. Rok później władze były już przygotowane i bardzo rygorystycznie pilnowały, żeby elblążanie nie świętowali Święta 3 Maja i 11 Listopada. Cenzura zatrzymywała teksty dotyczące przedwojennych świąt, a za wywieszenie flagi lub inny czyn patriotyczny można było być aresztowanym.

Do wspólnego świętowana 11 listopada Elbląg wrócił na początku XXI wieku. Rok temu w mieście stanął Pomnik Twórców Niepodległości, który stał się centrum obchodów.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Elbląg, II wojna światowa, Święto Odzyskania Niepodległości, władza ludowa, pomnik Twórców Niepodległości, polska administracja
Bieg niepodległości, grochówka i sztafeta pływacka. Elbląg świętuje 11 listopada

11 listopada w całym kraju obchodzone będzie Święto Niepodległości. Także w Elblągu na mieszkańców i turystów czeka szereg atrakcji i wydarzeń. Uroczystości rozpocznie przed południem msza...

Zamknij
RadioOlsztynTV