Obchody Święta Niepodległości w Elblągu w 1945 r.
Pierwsze i ostatnie na długie lata Święto Niepodległości w powojennym Elblągu obchodzono 10 listopada 1945 roku. Z tej okazji w restauracji Adria wystawiona została sztuka teatralna.
Rok później władza ludowa była czujna i obchodów przez długie lata nie było. Święto Niepodległości, niezbyt długo po przejęciu Elbląga przez polską administrację w Adrii przy ulicy Rokossowskiego (dziś to Grobla Św. Jerzego), uczczono jednoaktówką „Chłopak z Solca”.
Była to pierwsza po wojnie premiera teatralna w Elblągu. Przedstawienie przygotował amatorski Teatr Miejski, organizowany przez przybyłego do miasta we wrześniu lwowskiego aktora Bronisława Romaniszyna. Rok później władze były już przygotowane i bardzo rygorystycznie pilnowały, żeby elblążanie nie świętowali Święta 3 Maja i 11 Listopada. Cenzura zatrzymywała teksty dotyczące przedwojennych świąt, a za wywieszenie flagi lub inny czyn patriotyczny można było być aresztowanym.
Do wspólnego świętowana 11 listopada Elbląg wrócił na początku XXI wieku. Rok temu w mieście stanął Pomnik Twórców Niepodległości, który stał się centrum obchodów.
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski