Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. „To była wojna pomiędzy dwiema cywilizacjami”

Fot. J. Sulecki

W Elblągu odbyły się miejskie uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Przed pomnikiem Twórców Niepodległości złożono kwiaty i zapalono znicze.

Andrzej Adamczyk, prezes zarządy Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku, przypomniał znaczenie wygranej przez Polaków bitwy w 1920 roku.

Zdecydowała ona o zachowaniu przez Polskę świeżo odzyskanej niepodległości oraz uratowała Europę przez bolszewizmem.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski podkreślił, że była to wojna między dwiema cywilizacjami.

To była wojna nie tylko pomiędzy Polską a bolszewikami. To była wojna pomiędzy dwiema cywilizacjami. Z jednej strony zachodnią Europą, a z drugiej krwiożerczym oraz morderczym komunizmem.

Posłuchaj relacji Janka Suleckiego

– Zwycięstwo nie byłoby możliwe bez woli walki wśród żołnierzy – mówił obecny na elbląskich uroczystościach wiceminister Andrzej Śliwka z resortu Aktywów Państwowych.

Polska armia pogoniła bolszewików odpierając ich agresję na świeżo niepodległe państwo. Wszystko za sprawą dzielnych, odważnych oraz zdeterminowanych żołnierzy.

00:00 / 00:00

Biskup elbląski Jacek Jezierski zwrócił uwagę na dwa święta przypadające 15sierpnia. Oprócz rocznicy Bitwy Warszawskiej, w kościele katolickim obchodzone jest Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny.

 Wątek obrony granic Ojczyzny oraz święto Matki Bożej Zielnej, tak się wydarzyło w naszej historii, że w tym dniu miała miejsce ta rozstrzygająca Bitwa.

00:00 / 00:00

Tegoroczne uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską, po raz pierwszy, odbyły się przed ponikiem Twórców Niepodległości w Elblągu.

Z okazji święta wojska polskiego, w Elblągu zorganizowano piknik i koncert piosenki wojskowej państw NATO.

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Piknik i koncert piosenki wojskowej państw NATO w Elblągu

Autor: J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Piłsudski, rocznica
W trzy sekundy do setki! Nowe motocykle w elbląskiej policji

Na ulice Elbląga oraz okolic wyjechały policyjne motocykle, które mają zapewnić bezpieczeństwo na drogach oraz skrócić czas dojazdu do miejsca interwencji mundurowych. Policjanci odebrali dziś trzy...

Zamknij
RadioOlsztynTV