Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O ustawie budżetowej i przygotowaniach do wyborów samorządowych w audycji My, Wy, Oni

Fot. K. Ośko

O ustawie budżetowej, przygotowaniach do wyborów samorządowych i sejmowych komisjach śledczych rozmawiali na antenie Radia Olsztyn goście audycji My, Wy, Oni.

Zaproszenie do studia przyjęli:

  • Tomasz Owsianik – Konfederacja Korony Polskiej
  • Małgorzata Matuszewska-Boruc – Partia Razem
  • Adam Krzyśków – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Marcin Burza – Polska 2050
  • Janusz Cichoń – Platforma Obywatelska
  • Bożenna Ulewicz – Prawo i Sprawiedliwość

Ustawa budżetowa została przyjęta przez Sejm większością głosów. Akt ma trafić na biurko prezydenta do 29 stycznia tego roku, wcześniej – 24 lub 25 stycznia – będzie na agendzie Senatu. Nad ustawą budżetową głosowało 434 posłów. Za było 240, przeciw 191, wstrzymało się 3, a nie głosowało – 23. Projekt ustawy budżetowej na rok 2024 został przyjęty przez Radę Ministrów 19 grudnia 2023 roku i przekazany do Sejmu. Projekt zakłada m.in. prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie ok. 682 mld zł, limit wydatków budżetu państwa na poziomie ok. 866 mld zł, deficyt budżetu państwa w wysokości nie większej niż 184 mld zł i deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie 5,1 proc. PKB. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych według definicji UE określono na poziomie 54,2 proc. PKB. Ustawa budżetowa przewiduje m.in. podwyżki dla nauczycieli.

Trwają przygotowania do wyborów samorządowych. Zaplanowano je na 7 kwietnia. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta, którzy nie osiągnęli większości głosów w pierwszej turze, odbędzie się 21 kwietnia. Gotowy jest także projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia wyborów i kalendarz wyborczy.

Goście audycji odnieśli się także do działań sejmowych komisji śledczych. Powstały trzy – w sprawie głosowania kopertowego w 2020 roku, afery Pegasusa oraz afery wizowej. Komisja w sprawie głosowania kopertowego jest już po pierwszych przesłuchaniach.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Redakcja: K. Ośko za K. Kaszubski

Więcej w WY, Adam Krzyśków, my, oni, Janusz Cichoń, Małgorzata Matuszewska-Boruc, Bożenna Ulewicz, Marcin Burza, Tomasz Owsianik
W audycji My, Wy, Oni o nowym wojewodzie, kuratorze oświaty i przyszłości portu w Elblągu

W audycji publicystycznej My, Wy, Oni o zmianach kadrowych w administracji rządowej w regionie, przyszłości portu w Elblągu i pogłębieniu prowadzącej do niego drogi wodnej oraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV