O strategii rozwoju Olsztyna do 2030 roku i Polskim Ładzie. Posłuchaj Porannych Pytań
Urząd Miasta zachęca do udziału w debatach nad nową strategią rozwoju Olsztyna do 2030 roku. W sierpniu chce zacząć cykl spotkań z mieszkańcami, radnymi i organizacjami społecznymi.
W trakcie debat mają zostać wypracowane konkretne zapisy. Już wiadomo, że to sprawy społeczne, a nie inwestycje infrastrukturalne będą w strategii najważniejsze.
Jest to pewna zarysowana koncepcja – podkreślił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn prof. Mirosław Gornowicz – przewodniczący klubu olsztyńskich radnych Ponad Podziałam. Szef klubu prezydenta miasta Piotra Grzymowicza zaznaczył, że strategia ma być początkiem dyskusji o przyszłości stolicy Warmii i Mazur.
Pan prezydent anonsował temat, żeby wzbudzić jakąś dyskusję i ja rozumiem, że nasza rozmowa jest częścią tego, pewnym wstępem. I jest to też w jakiejś mierze realizacja programu wyborczego pana prezydenta.
Radosław Nojman – przewodniczący klubu olsztyńskich radnych PiS zaznaczył, że miasto potrzebuje wyważonej strategii rozwoju.
Ja oczekiwałbym pewnego rozsądnego balansu pomiędzy inwestycjami, rozwojem infrastrukturalnym, a potrzebami mieszkańców. Obawiam się, że tutaj znów zostanie popełniony z założenia jakiś błąd. Najpierw inwestycje, inwestycje, a teraz ciężar znów przenosimy na potrzeby człowieka.
Goście Porannych Pytań odnieśli się także do programu Polski Ład. Prof. Mirosław Gornowicz alarmował, że zuboży on dochody samorządów o co najmniej 10 miliardów złotych. Zaznaczył też, że Olsztyn straci około 70 milionów złotych.
Słyszę, że bodajże wicepremier Gowin mówił, że będzie to zrekompensowane funduszem inwestycji lokalnych. Tylko to znów dla osób, które mniej rozumieją, mają prawo, przecież nie każdy musi się znać na konstrukcji budżetu, trzeba wiedzieć, że to nie jest jakaś wielka szuflada, do której można wszystko wrzucać. Są oddzielnie wydatki majątkowe i wydatki bieżące. Ten fundusz wspomoże wydatki majątkowe.
Radosław Nojman – przewodniczący klubu olsztyńskich radnych PiS przekonywał, że straty związane ze zmianami w podatku PIT wynikają głównie z wyprowadzaniem się z miasta mieszkańców.
Miasto takie jak Olsztyn powinno być aktywne w pozyskiwaniu i zabieganiu o to, by jak najwięcej płatników podatków dochodowych i opłat było zlokalizowanych na jego terenie – nie tylko mieszkańców, ale i podmiotów gospodarczych. Rosnące dochody to również rosnący udział w podatku PIT i CIT dla jednostek samorządu terytorialnego – warto też o tym pamiętać.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Mirosławem Gornowiczem i Radosławem Nojmanem
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: K. Ośko