Wystawa i wykład o etosie cichociemnych
„Cichociemni – elita elit i ich następcy” – to tytuł wykładu jaki Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował studentom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
O współczesnych cichociemnych i ich służbie w Iraku i Afganistanie opowiadał były operator Jednostki Wojskowej Komandosów i GROM-u Tomasz Laskowski pseudonim Lasek, który obecnie prowadzi firmę szkoleniową GROM ACADEMY.
O cichociemnych w czasach II wojny światowej opowiadał naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN Karol Sacewicz. Jak podkreślał podczas spotkania, były operator jednostki GROM to postać, która ma doświadczenie na polu walki.
Jak to wyglądało w wymiarze etosu nawiązującego do cichociemnych, ale także jak to się przekładało na dzisiejsze, współczesne pole walki. „Lasek” pokazywał blaski i ciecie tej służby. Co operator robi dalej? W jego przypadku prowadzi działania szkoleniowe pokazując, że trzeba ludzie przeszkolić i wyedukować, chociażby w wymiarze zagrożeń terrorystycznych.
– Cieszy duże zainteresowanie tematyką – przyznał Tomasz Laskowski.
W kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie i w wymiarze światowym, gdzie mamy to zagrożenie za miedzą, to cieszy świadomość, zainteresowanie i chęć kształcenia się w tym kierunku, czy pozyskania umiejętności, które mogłyby pokierować młodzież w stronę munduru.
Wykład zawierał również część historyczną. Słuchacze dowiedzieli się, jak powstała i czym się charakteryzowała formacja cichociemnych.
Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy