Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O autobusach i tramwajach wiedzą wszystko. Licealiści o historii miejskiej komunikacji

Fot. P. Getka

Jak wyglądała dawna sieć tramwajowa, ile zarabia motorniczy, kiedy w Olsztynie pojawiły się pierwsze autobusy i jak były oznakowane? Odpowiedzi na te i inne pytania zna grupa olsztyńskich licealistów.

Młodzi ludzie postanowili podzielić się wiedzą z młodszymi uczniami z regionu – mówi uczeń II LO w Olsztynie Kamil Brodowski.

Obecna sieć tramwajowa w Olsztynie ma swoje korzenie w sieci, która funkcjonowała przed wojną jak i po wojnie. Obecne autobusy to wnuczki tych starych. Dużo osób pamięta jeżdżące kiedyś po Olsztynie Ikarusy, Daby czy Jelcze. Dziś młodzież widzi nowe autobusy i tramwaje i twierdzi, że tak było zawsze. Nie tak nie było zawsze.

00:00 / 00:00

Projekt „Między nami autobusami” wspiera Muzeum Komunikacji Miejskiej w Olsztynie.

To inicjatywa członków muzeum, które założyliśmy rok temu. Jak podjeżdża autobus na przystanek, to dla wielu osób jest on po prostu zielony. Nikt nie rozpoznaje tego, że jest to np. autobus 103, ale brygada trzecia, która jeździ od tej do tej godziny i że jest to np. Solaris Urbino 12 trzeciej generacji z roku 2013 i itd.

00:00 / 00:00

Podczas warsztatów licealiści prezentują nie tylko nowoczesne systemy informacyjne, ale także 30-letnie kasowniki, tablice klapkowe i brygadówki. Projekt potrwa do marca.

Fot. P. Getka

Fot. Ł.Węglewski

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tramwaj
Bliższe Spotkania – 03.01.2022

Noworoczne postanowienia oraz historia i współczesność olsztyńskich autobusów i tramwajów były tematem Bliższych Spotkań. Gospodarzami audycji byli Izabela Malewska i Maciej Świniarski.  Jak piękna może być...

Zamknij
RadioOlsztynTV