Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Nowe prawo ureguluje pracę zdalną i hybrydową. „Zmieniają się oczekiwania i potrzeby”
Włączenie przepisów o pracy zdalnej i hybrydowej do kodeksu pracy wpisuje się w politykę prorodzinną – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Nowe przepisy wchodzą w życie 7 kwietnia i pozwolą na uregulowanie kwestii pracy poza siedzibą pracodawcy. Minister Marlena Maląg podkreśliła, że nowe regulacje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom szczególnie ludzi młodych i rodziców wychowujących dzieci.
Wniosek o pracę zdalną dla opiekunów wychowujących dzieci do 4 roku życia będzie wnioskiem dla pracodawcy wiążącym. Musimy też wyjaśnić, że wiążącym w takiej sytuacji, jeżeli jest możliwość wykonywania w danym zawodzie, na danym stanowisku pracy zdalnej
– mówiła.
Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśniła również szczegóły dotyczące okazjonalnej pracy zdalnej, która będzie mogła być wykonywana w wymiarze 24 dni w skali roku.
24 dni przypisane są do pracownika, więc jeżeli pracownik, będzie zmieniał miejsce pracy, przechodził od jednego pracodawcy do drugiego, to w rozporządzeniu o świadectwach pracy wprowadzamy zmianę i też będzie zapisane ile tej okazjonalnej pracy zdalnej dany pracownik wykorzystał.
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wskazała, że praca hybrydowa pozwoli na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy.
Widać, że oczekiwania i potrzeby się zmieniają, a to się wpisuje także w politykę prorodzinną, bo wiele zawodów, które można wykonywać w ten sposób pozwala przede wszystkim kobietom, bo większość kobiet pozostaje w domu, wykonywać swoją pracę zawodową
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza definicję pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Nowela pozwala na pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach.
Przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzące w życie 7 kwietnia i zobowiązują pracodawców do utworzenia regulaminów pracy zdalnej i hybrydowej.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR