Nowe odkrycia pod Grunwaldem. Co znaleźli poszukiwacze?
Zakończyły się poszukiwania historycznych artefaktów na polach Grunwaldu. Po pandemicznej przerwie powróciła akcja, która łączy muzealników i detektorystów – nie tylko z Polski, ale też z Danii i Norwegii.
Dzięki tej współpracy udało się odnaleźć kilkadziesiąt historycznych obiektów. Jak powiedział nam Adam Górecki – archeolog z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, najwięcej wśród tych znalezisk to groty.
Przede wszystkim od bełtów, czyli pocisków stosowanych w kuszach. To są duże, masywne groty. Znacznie rzadszą kategorią znalezisk są groty drobniejsze, które można powiązać ze strzałami do łuków. Znaleziono także gwiazdkę od ostrogi czy zawieszkę w kształcie krzyżyka.
– Najważniejsze jest to, że miejsce prowadzonych badań potwierdziło, że walki rozegrały się bezpośrednio w okolicach Grunwaldu. Jest to też powrót do wartościowych poszukiwań, które od lat Muzeum Bitwy pod Grunwaldem prowadziło we współpracy z detektorystami z Polski, Norwegii i Danii – mówi dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.
My jeździliśmy do Danii, żeby uczyć się od nich, jak należy prowadzić badania powierzchniowe, jak należy współpracować z poszukiwaczami i byliśmy w tej dziedzinie, nadal też jesteśmy, pionierami. Uważam, że Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otworzyło szeroko drzwi dla doskonałej współpracy pomiędzy poszukiwaczami a muzealnikami.
W tym roku poszukiwania odbywały się w ostatnim tygodniu sierpnia do początków września. Wszystkie odnalezione artefakty przejdą teraz konserwację, później wzbogacą wystawę w nowym gmachu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, którego otwarcie zaplanowano na 21 września.
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski