Koronawirus, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną w kraju. „To najtrudniejszy moment”
Od najbliższej soboty (27 marca) przez najbliższe dwa tygodnie (do 9 kwietnia) w kraju będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19.
Duże sklepy budowlane i meblowe w handlu detalicznym będą zamknięte. Hurtownie jednak będą zapewniały stałe dostawy branży budowlanej.
W innych placówkach powyżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Podobnie będzie w miejscach kultu religijnego. Dodatkowo trzeba będzie utrzymywać dystans minimum 1,5 metra, zasłaniać usta i nos.
Salony fryzjerskie, kosmetyczne i urody do 9 kwietnia będą zamknięte. Żłobki i przedszkola również zawieszają działalność. Opieka będzie zapewniona jedynie dzieciom medyków i służb mundurowych.
Zamknięte będą również wszystkie obiekty sportowe (m.in. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe), korzystać z nich będą mogli jedynie zawodowi sportowcy.
Ministerstwo zaleca również pracę zdalną, jeżeli to możliwe. – Miejsca pracy to duże ogniska zakażeń – wyjaśniał minister Niedzielski.
Trudne decyzje są konieczne, żeby opanować tę falę
– powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Zajętych jest ok. 75 procent dostępnych łóżek i respiratorów na oddziałach covidowych. – Zbliżamy się do przekroczenia wydolności służby zdrowia – powiedział premier Mateusz Morawiecki i dodał „naszą podstawową bronią są szczepionki przeciwko COVID-19. To kwestia zdrowia i życia milionów mieszkańców Europy”. Zapewnił też, że w najbliższych tygodniach do Polski trafi ok. 7 mln dawek preparatów.
Średnia liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego wynosi 59,6. Obecnie to jedna z najniższych wartości w kraju. Najgorsza sytuacja epidemiczna jest na Śląsku, gdzie średnia wynosi 79,2, a także na Mazowszu (73,9).
– Warmia i Mazury to pierwszy region w skali Polski, w którym widać zmiany na lepsze. Jeden zakażony, zakaża mniej niż jedną osobę – wyjaśnia minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o spędzanie świąt wielkanocnych w wąskim gronie.
Źródło: KPRM/PAP
Redakcja: K. Piasecka







![Indykpol AZS Olsztyn przegrał w półfinale Pucharu Polski [GALERIA] Indykpol AZS Olsztyn przegrał w półfinale Pucharu Polski [GALERIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2F1000028120.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)

















