Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe nabytki w kolekcji Muzeum Warmii i Mazur

Zabytki przekazane przez celników Muzeum Warmii i Mazur (Archiwum) Fot. A. Skrago

346 nowych nabytków trafiło w ubiegłym roku do Muzeum Warmii i Mazur. Po przejściu konserwacji, dziś po raz pierwszy, zostały zaprezentowane zwiedzającym.

Aż 90 procent eksponatów zostało pozyskanych od darczyńców, co dla muzealników stanowi szczególną wartość. Pozostały procent stanowią eksponaty pozyskane w drodze zakupu.

To świadczy o zaufaniu do naszej instytucji. Ludzie wierzą, że zachowamy te nabytki i będą żyły dalszym życiem, pokazywane na wystawach

– mówił dr Sebastian Mierzyński, zastępca dyrektora muzeum.

Wśród licznych eksponatów na szczególną uwagę zasługują m.in. osiemnastowieczny Orzeł Fryderycjański, ponad 400 medali wykonany przez artystkę Barbarę Lis-Romańczuk czy strój kurpiowski z lat 50. XX wieku.

Uwadze zwiedzających nie umknął także rzeźby i grafiki sztuki współczesnej, m.in. instalacja Martyny Pająk w krużganku, dzieła artystów związanych z olsztyńskim środowiskiem plastycznym – linoryt Henryka Oszczakiewicza i rzeźby Huberta Maciejczyka.

Ogólny stan muzealiów wynosi ponad 181 tysięcy sztuk.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: A. Kulik
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w muzeum, nabytki
Elbląskie muzeum szuka eksponatów. Pomóc może każdy

To będzie powrót do elbląskich lat sześćdziesiątych. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu przygotowuje nową ekspozycję i poszukuje przedmiotów z tamtych lat. Muzeum chce przyjrzeć się wszystkim pamiątkom,...

Zamknij
RadioOlsztynTV