Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa fala uchodźców z Ukrainy może dotrzeć do Polski. Rosja atakuje obiekty energetyczne

Fot. EPA/SERGIY KOZLOV

Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski z powodu problemów energetycznych w Ukrainie lub eskalacji działań zbrojnych – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

W wywiadzie, który ukazał się rano na portalu i.pl, szef MSWiA mówił o rosyjskich atakach na obiekty energetyczne, przez co miliony Ukraińców nie mają prądu. Mariusz Kamiński ocenił, że możemy spodziewać się kolejnej fali uchodźców z Ukrainy.

Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski m.in. z powodu problemów energetycznych na Ukrainie czy eskalacji działań zbrojnych. Rosyjski agresor nieustannie bombarduje ukraińskie elektrownie licząc, że brak zasilania zmusi Ukraińców do poddania się. Pomimo tej sytuacji nie odnotowaliśmy zwiększonego ruchu na przejściach granicznych. Wiemy jednak, że ta sytuacja może się zmienić. Dlatego przygotowujemy się na różne scenariusze, a jednocześnie aktywnie pomagamy uchodźcom na miejscu, na Ukrainie.

Minister dodał, że w Polsce w związku z pogarszającą się pogodą i mrozami sprawdzono, np. czy zgłoszone miejsca zbiorowego zakwaterowania będą pełnić wspomnianą funkcję także w okresie zimowym.

Jeśli nie będzie możliwości zapewnienia odpowiednich warunków np. ciepła woda, ogrzewanie, izolacja to uchodźcy będą kierowani do innych placówek o odpowiednim standardzie. Służby podległe MSWiA są w stałej gotowości do działania, do wspierania uchodźców z Ukrainy.

Mariusz Kamiński wskazywał też, że Polska nieprzerwanie, od pierwszych godzin rosyjskiej agresji na Ukrainę zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom zarówno tym, którzy przebywają w Polsce od dłuższego czasu, jak i nowo przybyłym.

Co ważne, również osoby zapewniające uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie, którzy po raz pierwszy przekraczają naszą granicę, nadal mogą korzystać ze świadczenia w wysokości 40 zł na dzień przez 120 dni od daty przybycia uchodźcy do Polski.

Przypomniał, że we wszystkich województwach nadal funkcjonują tzw. punkty recepcyjne, których zadaniem jest zorganizowanie opieki uchodźcom z Ukrainy.

Wspieramy Ukrainę w każdym możliwym zakresie i będziemy tę pomoc kontynuować

– podsumował minister Mariusz Kamiński.

Fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Fot. EPA/SERGIY KOZLOV

Fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Obwód chersoński. Fot. PAP/Vladyslav Karpovych

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, wojna, Rosja, Ukraina, prąd, Atak, Ukraińcy, uchodźcy
IMGW: w piątek na zachodzie pogoda jesienna, a na wschodzie – zimowa

Pogoda na zachodzie Polski będzie w piątek jesienna, a w centrum i na wschodzie zimowa - powiedział Michał Ogrodnik, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. Według prognoz...

Zamknij
RadioOlsztynTV