Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa ekspozycja w Wilczym Szańcu. Turyści obejrzą miejsce, w którym doszło do zamachu na Hitlera

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

W Wilczym Szańcu zrekonstruowano wnętrze baraku narad, gdzie 20 lipca 1944 roku przeprowadzono zamach na Hitlera. Nową ekspozycję będzie można zwiedzać od czwartku – poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

Turyści odwiedzający Wilczy Szaniec k. Kętrzyna – dawną kwaterę dowodzenia Hitlera, już w najbliższy długi weekend będą mogli zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca.

Będzie ona nosiła tytuł Wolfsschanze 20.07.1944. W dawnym schronie szefa sztabu Keitla zrekonstruowano wnętrze baraku narad, w którym 20 lipca 1944 r. płk. Stauffenberg dokonał próby zamachu na Adolfa Hitlera. Była to najpoważniejsza akcja odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny

– wyjaśnił nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

Jakie drobne szczegóły zadecydowały, że wybuch bomby zabił i ranił wiele osób, ale nie samego wodza III Rzeszy? Jak potoczyłyby się losy wojny, gdyby zamach udał się? Ilu ludzi ocaliłoby życie? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi spróbuje udzielić nowa wystawa

– wskazał.

Jak podkreślił, zarządcy obiektu – leśnicy Nadleśnictwa Srokowo dołożyli wielu starań, by odtworzyć wiernie salę narad tuż przed wybuchem bomby.

Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi.

W tym samym schronie prezentowane będą także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Jest to efekt owocnej współpracy z grupą poszukiwaczy głównie z gdańskiej fundacji „Latebra”.

Wśród znalezisk są butelki i talerze, pojemniki po kosmetykach, maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów, a także szyld z zakładu fryzjerskiego z czasów Hitlera.

Nadleśniczy podkreślił, że wystawa jedynie przedstawia fakty historyczne; nie służy propagowaniu nazizmu ani gloryfikacji i ocenie żadnych postaci historycznych.

Wilczy Szaniec w latach 1941 – 1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

 

Autor: Agnieszka Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wilczy Szaniec, zamach, rekonstrukcja
Wilczy Szaniec od dziś otwarty dla turystów. Oferta jest ograniczona, za to zwiedzający płacą mniej

Z Wilczego Szańca w Gierłoży można korzystać pod pewnymi warunkami i nie w pełnej ofercie. Jak powiedział Radiu Olsztyn nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz, na turystów...

Zamknij
RadioOlsztynTV