Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa edycja programu Maluch+ z korzyścią dla gmin. „Wystarczy sięgnąć po te pieniądze”

Fot. P. Getka

Każde dziecko do 3. roku życia, którego rodzice chcą wrócić do pracy, może mieć zapewnioną opiekę. Wystarczy, że gminy sięgną po środki na utworzenie i funkcjonowanie placówek. Nowa edycja rządowego programu Maluch+ rusza z turbodoładowaniem.

– Nie potrzebny jest wkład własny samorządu, z roku do trzech lat wydłużono czas realizacji inwestycji, a koszty związane z tworzeniem miejsca opieki w stu procentach ma pokryć program – mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Każda gmina, zgodnie z określonym algorytmem, będzie miała pulę środków przeznaczoną na stworzenie programu Maluch+, po której wystarczy tylko sięgnąć.

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach obecnie działa 190 żłobków i klubów dziecięcych. Są zlokalizowane w połowie gmin w regionie. 63 powstały dzięki wcześniejszym edycjom programu Maluch+. W sumie we wszystkich placówkach opiekę znajduje ponad 5 tysięcy trzysta dzieci, ale potrzeby są dużo większe i teraz – jak mówi Anna Koroś-Czubak z Wydziału Polityki Społecznej W-MUW w Olsztynie – będzie można je zaspokoić.

Białe plamy w województwie warmińsko-mazurskim są. Dotyczyło to głównie mniejszych gmin, które realizują lub chcą realizować inwestycje, a nie miały zaplecza lokalowego. Nowa odsłona programu Maluch+ przewiduje m.in. możliwość zakupu gruntu, lokalu czy dostosowanie placówek do odpowiednich standardów.

00:00 / 00:00

Według szacunków w nowej edycji programu w Warmińsko-Mazurskiem może powstać 4 tysiące nowych miejsc opieki. Region z puli 5,5 miliarda złotych na realizację programu dostał 211 milionów złotych.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w wojewoda, dzieci, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, video, maluch, program rządowy, opieka nad dziećmi
Kradli paliwo i sprzęt. Wpadli na gorącym uczynku

Kradli paliwo i narzędzia z samochodów - zostali zatrzymani na gorącym uczynku. Braci złapano przy dwóch busach przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie. Zabrali z nich warty...

Zamknij
RadioOlsztynTV