Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nocna prohibicja w Olsztynie stała się faktem. Od dziś nie kupimy alkoholu po godzinie 22

W Olsztynie wchodzi w życie zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. Od dziś, w nocy nie będzie można kupować go w sklepach i na stacjach benzynowych.

Olsztyn wprowadza całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych od godziny 22 do 6 rano. Ma to ograniczyć spożycie.

Każde ograniczenie ma sens. Badania naukowe wykazują, że każde ograniczenie dostępności alkoholu bezpośrednio przekłada się na jego spożycie

– przekonuje Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Nie bez znaczenia były też skargi mieszkańców na uciążliwe sąsiedztwo nocnych sklepów z alkoholem.

Do sprawdzania, czy zakaz jest przestrzegany, już szykuje się olsztyńska policja. Za jego złamanie może grozić grzywna – a nawet utrata koncesji na sprzedaż alkoholu. A niektóre sklepy, które dotychczas sprzedawały alkohol całą dobę, zapowiadają, że teraz będą pracować tylko w dzień. Nowe przepisy nie dotyczą pubów czy restauracji – w nich nadal będzie można sprzedawać alkohol także w nocy.

Uchwała o nocnym zakazie wprowadza też zasadę, że punkt sprzedaży alkoholu – nieważne, sklep czy pub – będzie musiał znajdować się przynajmniej 50 metrów od takich obiektów, jak szkoła, kościół, bursa, czy przychodnia lub oddział leczenia uzależnień. Ale te punkty, które znajdują się w mniejszej odległości, wciąż mogą działać – do momentu, w którym wygasną ich obecne koncesje na sprzedaż alkoholu.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w alkohol, sprzedaż, zakaz, video
Zdemolował mieszkanie i zaatakował żonę. Policja zatrzymała agresywnego mężczyznę

Pijany 38-latek został zatrzymany przez węgorzewskich policjantów. Mieszkaniec gminy Pozezdrze wyzywał i szarpał żonę, powyrzucał przez okno przedmioty gospodarstwa domowego i uszkodził auto. Oficer dyżurny przyjął...

Zamknij
RadioOlsztynTV