Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Ostróda
Noc Muzeów. Sprawdź, jakie atrakcje czekają w regionalnych placówkach
Dzisiaj w całej Polsce Noc Muzeów. Dla zwiedzających otworzą się muzea, galerie, teatry, instytucje publiczne, centra nauki, a także miejsca na co dzień niedostępne.
Noc Muzeów organizują m.in. olsztyńskie Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Nowoczesności Tartak Raphaelsonów, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ze Stębarku uroczyście otworzy galerię sztuki grunwaldzkiej.
To jednak nie wszystkie atrakcje. W programie mamy też bezpłatne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, przemarsz z pochodniami do ruin kaplicy, plenerowy seans filmowy. Będą też opowieści przy ognisku „Tajemnice małżeńskiej alkowy króla polskiego Władysława Jagiełły”
– zapowiada zapowiada Jarosław Malecki, kierownik działu archeologii i historii
Na polach grunwaldzkich odbyły się też się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka.
W Europejskim Dniu Muzeów będzie dziś można bezpłatnie zwiedzać zamek w Lidzbarku Warmińskim. Przygotowano także inne atrakcje, a wszystko rozpocznie się o godz. 19.00.
Zaczynamy wspaniałym pokazem na dziedzińcu „Europejscy Mistrzowie Miecza w czasach Kopernika”. Później odbędzie się trening
– zapowiada kustosz lidzbarskiego zamku, Małgorzata Jackiewicz-Garniec
Przygotowano także ciekawą prelekcję o obrazie Jana Matejki – „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.
Z kolei aktorzy z Lidzbarskiego Domu Kultury będą odgrywać żywe sceny historii. Zaplanowano również pokaz dawnych tańców z udziałem publiczności, a wieczór zakończą gry zamkowe.
Muzeum w Ostródzie pokaże po raz pierwszy unikatowy skarb denarów karolińskich z Biskupca w powiecie nowomiejskim oraz ozdoby sprzed ponad 2,5 tys. lat. z Witoszewa.
Skarb odkryty w 2020 r. przeszedł konserwację. Składa się ze 131 srebrnych monet i ich fragmentów, bitych przez władców z dynastii Karolingów. Według archeologów znalezisko jest pierwszym skarbem denarów karolińskich odkrytym na terenie Polski.
Okolice Biskupca to dawne pogranicze słowiańsko-pruskie i w IX wieku na tych ziemiach dominowały monety arabskie. Na pierwsze egzemplarze natrafili wykrywaczami metalu członkowie Stowarzyszenia Detektorystycznego „Gryf”. Powiadomili o tym służby ochrony zabytków i pomagali jako wolontariusze w pracach archeologicznych.
Ostródzkie muzeum zaprezentuje też po raz pierwszy skarb odkryty tej wiosny w Witoszewie w gminie Zalewo. Jest to siekierka i dwie ozdoby obręczowe z brązu. Te artefakty znaleźli członkowie Klubu Odkrywcy Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej.
Po Nocy Muzeów skarby z Biskupca i Witoszewa będą prezentowane na wystawie stałej w Muzeum w Ostródzie.
Autor: K. Kantor / W.Chromy / PAP
Redakcja: K. Ośko/ K. Piasecka