Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niezwykły jubileusz Szczytna. „Będzie się działo przez cały rok”

Panorama Szczytna. Fot. K. Pakulnicki

Szczytno w szczególny sposób będzie przeżywało 2023 rok. To rok jubileuszowy. Mieszkańcy będą obchodzić 300-lecie nadania praw miejskich.

Szczytno jest jednym z młodszych miast w regionie, bo większość lokowana była w średniowieczu. Prawa miejskie Szczytno uzyskało w 1723 roku z nadania Fryderyka Wilhelma I.

Z tej okazji przygotowano logotyp z nową identyfikacją wizualną miasta, który będzie na wszystkich materiałach promocyjnych. Jak mówi burmistrz miasta Krzysztof Mańkowski, ten rok ma być związany z historią. W obchody włączają się biblioteka i ośrodek kultury, które przygotowały konkursy i zawody sportowe.

Ten rok będzie związany z historią (…) Zaczynamy już od stycznia i będzie się działo przez cały rok (…) Niektóre rzeczy to będą niespodzianki (…)

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Główne obchody jubileuszu zaplanowane są na 12 czerwca. Wtedy ulicami miasta przejdzie korowód mieszkańców, a w zamku odbędzie się też uroczysta sesja Rady Miasta. Zaplanowano także konferencję naukową przybliżającą historię miasta. Najwięcej atrakcji dla mieszkańców i turystów szykowanych jest jednak w lipcu na Dni i Noce Szczytna.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, Rada Miasta, sesja, imprezy, szczytno, święto, jubileusz, miasto, świętowanie, prawa miejskie, 300-lecie
Rozpoczął się Rok Kopernika. W regionie przygotowano prawie sto atrakcji

2023 to Rok Kopernika. Obchodzony jest podwójny jubileusz: 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci astronoma. Wiele wydarzeń zaplanowano na Warmii, gdzie Kopernik spędził większość swego...

Zamknij
RadioOlsztynTV