Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się Rok Kopernika. W regionie przygotowano prawie sto atrakcji

2023 to Rok Kopernika. Obchodzony jest podwójny jubileusz: 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci astronoma. Wiele wydarzeń zaplanowano na Warmii, gdzie Kopernik spędził większość swego życia.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego chce zrealizować około stu projektów związanych ze świętowaniem kopernikowskiego jubileuszu. W styczniu planowana jest inauguracja obchodów Roku Kopernika na Warmii i Mazurach połączona z inscenizacją obrony Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Fot. P. Getka

Uczony przez kilka lat był mieszkańcem Olsztyna. Na ścianie zamkowego krużganku stworzył m.in.tablicę, która służyła mu do obserwowania Słońca.

Tablica Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie. Fot. G. Kumorowicz

W stolicy Warmii i Mazur będzie można w tym roku zobaczyć notatki Mikołaja Kopernika i księgi, z których studiował, a którymi opiekuje się biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie – mówi dyrektor biblioteki ksiądz dr Tomasz Garwoliński, członek Komitetu Honorowego obchodów Roku Kopernika.

00:00 / 00:00

Rękopisy Mikołaja Kopernika. Fot. B. Gajlewska

Mikołaj Kopernik bywał także w Elblągu, jednak jednym z najważniejszych miejsc związanych z astronomem jest Frombork.To tam napisał swoje najważniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich” W Archikatedrze we Fromborku złożono szczątki astronoma.

Fot. Jagoda Semków

Frombork – grób Mikołaja Kopernika. Fot. J. Sulecki

W maju we Fromborku odbędzie się koncert i międzynarodowa prapremiera spektaklu muzyczno-teatralnego, który zaprosi do odkrywania świata Kopernika w muzyce. Także w maju nastąpi otwarcie dla zwiedzających Wieży Kopernika we Fromborku połączone z inauguracją nowej wystawy stałej pokazującej życie codzienne astronoma.

Fot. A. Pastuszka

W czerwcu planowana jest konferencja naukowa w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Muzeum Warmii i Mazur.

We wrześniu Muzeum we Fromborku będzie gospodarzem konferencji poświęconej wizerunkom astronoma w medalierstwie i numizmatyce, filatelistyce, malarstwie i grafice.

Powstanie także aplikacja wyjaśniająca zasady działania tablicy astronomicznej Kopernika, która znajduje się w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. W różnych miejscach regionu pojawią się jubileuszowe murale z wizerunkiem astronoma.

Mikołaj Kopernik

Przez cały rok będzie się odbywał Turniej Kopernikański, czyli wojewódzki konkurs wiedzy o Koperniku dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Szkoła Policealna w Ełku otrzyma imię Mikołaja Kopernika.

Frombork – 549. rocznica urodzin Kopernika. Fot. J. Sulecki

Receptury medyczne Mikołaja Kopernika mają odtworzyć uczniowie szkół policealnych w Olsztynie, Elblągu i Ełku. Przygotują oni wystawą, dzięki której będzie można się dowiedzieć, co w czasach astronoma stosowano na ból głowy, co na przeziębienie i jak radzono sobie z reumatyzmem.

Park Kopernika w Ełku. Fot. M. Zbrożek

W Parlamencie Europejskim, Kwaterze Głównej NATO oraz w Polskiej Ambasadzie w Brukseli planowana jest wystawa połączona z wykładem prezentującym życie i dokonania astronoma. Do Polski przyjadą dziennikarze z Belgii, by poznać szlak kopernikowski.

Autor: W. Chromy za PAP/B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, astronom, Mikołaj Kopernik, jubileusz, Wieża Kopernika, Rok Kopernika, 550. rocznica urodzin, 480. rocznica śmierci
Elbląg dołącza do uroczystych obchodów Roku Kopernika

Rok 2023 ogłoszony został Rokiem Mikołaja Kopernika. Do obchodów przyłącza się też Elbląg, bo rada miejska przyjęła uchwałę o Roku Kopernikańskim. Program nie jest jeszcze gotów....

Zamknij
RadioOlsztynTV