Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niewielu nauczycieli z potwierdzonym zakażeniem. „To nas mile zaskoczyło”

Sanepid w Olsztynie przebadał blisko połowę próbek pobranych od nauczycieli. Z 500 przebadanych próbek zaledwie 10 miało wynik pozytywny.

Warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko poinformował, że służby sanitarne przebadały już 500 próbek pobranych od nauczycieli klas I-III z Olsztyna i z powiatu olsztyńskiego. – Wśród tych 500 próbek jest zaledwie 10 wyników dodatnich. To nas bardzo mile zaskoczyło – powiedział we wtorek Dzisko.

Wyniki te są o tyle dobre, że od kilku tygodni warmińsko-mazurskie jest w czołówce regionów pod względem liczby zachorowań na 10 tys. mieszkańców. We wtorek wskaźnik ten wynosi 3,4 i jest najwyższy w kraju.

W sumie chęć przebadania się w Olsztynie i w powiecie wyraziło 1,6 tys. nauczycieli klas I-III. Wtorek jest drugim dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

Badania przesiewowe wśród nauczycieli rozpoczęły się w poniedziałek. Według ostatnich danych Ministerstwa Edukacji i Nauki do udziału w testach zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania można zrobić w 600 punktach wymazowych. Akcję wspomaga 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Również pierwsi nauczyciele z Pisza i Olecka zostali dzisiaj przebadani na obecność koronawirusa. Testy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pedagogów.

W Olecku chęć przebadania się zgłosiło 300 nauczycieli z klas I-III. Na pobranie wymazu pedagodzy i pracownicy administracji zgłaszają się do puntu mobilnego przy szpitalu Olmedica i do Szkoły Podstawowej nr 2. W Piszu z możliwości przebadania się na obecność koronawirusa ma zamiar skorzystać 350 nauczycieli. Testy można zrobić w LO nr 1 i Szkole Podstawowej nr 4 w Piszu oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Orzyszu.

Wczoraj rozpoczęło się testowanie nauczycieli z powiatu ełckiego. Do badania zgłosiło się 460 osób.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/M. Zbrożek
Redakcja: Ł. Sadlak/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dzisko, nauczyciele, testy
500+ dla nauczycieli z Gołdapi. Samorząd otrzymał rządową dotację

Nauczyciele z Gołdapi otrzymali dofinansowanie do zakupu sprzętu niezbędnego do zdalnej nauki. O taką pomoc wystąpiło 188 nauczycieli. Rządowa dotacja, czyli tzw. 500+ dla nauczycieli miała...

Zamknij
RadioOlsztynTV