Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje Zbigniew Ludwichowski, trener wielu pokoleń lekkoatletów

Fot. PZLA

W wieku 71 lat zmarł Zbigniew Ludwichowski – trener mistrzów świata i Europy w lekkoatletyce.

Przygodę z lekkoatletyką rozpoczął jako nastolatek w rodzinnej Rumii. Biegał na dystansach 400 i 800 metrów. Po ukończeniu gdańskiej AWF przeprowadził się do Olsztyna, gdzie od 1973 roku rozpoczął pracę z młodzieżą w klubie Gwardia. Później, po likwidacji sekcji lekkoatletycznej Gwardii, przeniósł się do AZS-u UWM Olsztyn, z którym związany był do końca życia.

Urodzony w 1950 roku Ludwichowski był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy. W swojej wieloletniej karierze trenerskiej zajmował się zawodnikami biegającymi różne dystanse. Szkolił i sprinterów i długodystansowców. Był trenerem kadry narodowej PZLA.

Już w latach 70. XX wieku doprowadził do licznych sukcesów międzynarodowych swoją żonę – Bronisławę, dwukrotną medalistkę mistrzostw świata w biegach przełajowych (Rabat 1975). Pod jego okiem formę szlifowała Wanda Panfil – jedyna polska mistrzyni świata w maratonie (Tokio 1991).

W ostatniej dekadzie doprowadził do medali mistrzostw świata U20 oraz Europy U23 sprintera Karola Zalewskiego, późniejszego mistrza świata w sztafecie 4×400 metrów. Tak Zbigniew Ludwichowski mówił o Karolu Zalewskim na antenie Radia Olsztyn 9 lat temu:

Od kilku lat współpracował z innym talentem sprintu z Warmii i Mazur, czyli Dominikiem Smosarskim. Trenował także Kacpra Kozłowskiego.

Pod okiem Zbigniewa Ludwichowskiego przygodę z lekkoatletką rozpoczęły i kontynuowały setki młodych sportowców z rejonu olsztyńskiego i nie tylko.

Całe dnie spędzał na bieżni i w budynku klubowym AZS-u Olsztyn. Wielokrotnie mówił, że to właśnie kluby są najważniejszym elementem sportowej układanki:

Był mocno zaangażowany w życie lekkoatletyczne swojego regionu. Wspierał władze okręgowego związku lekkiej atletyki, był moderatorem sportu i organizatorem licznych wydarzeń sportowych.

Za pracę szkoleniową był wielokrotnie nagradzany – przez władze samorządowe oraz lokalne media. W 1979 roku odebrał srebrną, a w 1986 złotą honorową odznakę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

 

Redakcja: K. Ośko za PZLA, M.Świniarski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Miał tysiące sztuk nielegalnych papierosów. Wpadł podczas zaplanowanej kontroli drogowej

Na jednej z ulic Olsztynka policja zatrzymała mieszkańca Bartoszyc, który przemycał tysiące sztuk nielegalnych papierosów. Mężczyzna wpadł podczas kontroli drogowej. Już wcześniej policjanci  z komendy wojewódzkiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV