Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje producent takich filmów jak „Różyczka” czy „Córki dancingu”

W wieku 75 lat zmarł Włodzimierz Niderhaus, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, inicjator i producent wielu filmów, m.in. „Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy”, „Generała Nila” i „Córek dancingu”.

O śmierci dyrektora poinformowała we wtorek Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na swoim profilu na Facebooku. „Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że w wieku 75 lat zmarł pan Włodzimierz Niderhaus, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych” – podano.

We wpisie podkreślono, że „w swej działalności zawodowej dyrektor Niderhaus szczególną troską otaczał młodych twórców, produkując wielokrotnie nagradzane debiuty filmowe, a także tworząc cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej pn. +Teatroteka+, w ramach którego na przestrzeni ostatnich lat zadebiutowały dziesiątki młodych filmowców”.

Włodzimierz Niderhaus (ur. 1944 r. w Warszawie) ukończył Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Z WFDiF związany był od 1970 r. W 1989 r. został dyrektorem tej instytucji. W latach 2000-2019 pełnił funkcję wiceprezesa Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA). Od 2000 r. do 2017 r. był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a od 2005 r. do 2008 r. – jej sekretarzem.

Był inicjatorem i producentem wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. „Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego (nagrodzonych Srebrnymi Lwami na FPFF w Gdyni), „Różyczki” Jana Kidawy-Błońskiego (uhonorowanej Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni), „Generała Nila” Ryszarda Bugajskiego oraz „Córek Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej (docenionych Nagrodą Specjalną Jury festiwalu w Sundance).

Za działalność zawodową został uhonorowany m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy oraz Nagrodą Specjalną „Jantar” za „25 lat współpracy producenckiej z festiwalem +Młodzi i Film+ w wolnej Polsce” na 34. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Włodzimierz Niderhaus – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie (2016r.) Fot. Grigorij Ganzburg

Ł.A/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, śmierć, Zgon, producent, pożagnanie
Mężczyzna, który potrącił bliźnięta w Szczytnie, trafi do aresztu. Sąd zmienił decyzję

Na 3 miesiące do aresztu trafi mężczyzna, który jest podejrzany o potrącenie kobiety oraz półtorarocznych bliźniąt w Szczytnie. To decyzja sądu odwoławczego, na wniosek prokuratury. Przypomnijmy,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV