„Nie tylko kontrole graniczne”. Swoje święto obchodzą celnicy
Kontrole graniczne, drogowe, pocztowe, ale również przeszukania pojazdów, mieszkań czy terenu. Wszystko po to, aby przemytnicy trafili do więzienia, a budżet państwa nie ucierpiał. To tylko część codziennych obowiązków celników, którzy obchodzą dziś swoje święto.
Zadaniem funkcjonariuszy Urzędów Celno-Skarbowych jest nie tylko kontrola graniczna.
Zadania, które realizujemy poza wykrywaniem i zwalczaniem nieprawidłowości zagrażających bezpieczeństwu finansowemu państwa, polegają przede wszystkim na zapewnianiu ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Unii Europejskiej (…).
– mówi młodszy aspirant Marta Rosiak, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.
Praca celnika to połączenie wszystkich służb – uważa starszy rewident Grzegorz Archacki z Referatu Realizacji w Elblągu.
Coraz częściej funkcjonariuszom celno-skarbowym towarzyszą czworonożni partnerzy. Przed pierwszą wspólną służbą z psem potrzebne jest odpowiednie szkolenie, które trwa 13 tygodni – przyznaje Jan Gola, który z Chirą pracuje w 1. Referacie Realizacji w Olsztynie.
Trzeba również dobrać odpowiedni system nagród, aby praca psa była efektywna – mówi Ilona Naspińska pracująca z Birmą na kolejowym przejściu granicznym w Braniewie.
Światowy Dzień Celnictwa obchodzony jest 26 stycznia od 1983 roku.
Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Niebojewska