„Nie dał się ani Niemcom, ani komunistom”. Młodzież poznawała postać Wincentego Witosa
Obchodzimy rok Wincentego Witosa. Z tej okazji w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie uczniowie poznawali sylwetkę przywódcy ruchu ludowego i trzykrotnego premiera.
Podczas pierwszej w tym roku lekcji historii w urzędzie o Wincentym Witosie mówił dr Grzegorz Kała, historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Najważniejszą rzeczą i wkładem, którego konsekwencje możemy odczuwać do dzisiaj, jest fakt, że poprzez swój autorytet wśród środowiska chłopskiego sprawił, że chłopi stali się świadomi polskiego dziedzictwa narodowego. Stali się w pewnym sensie świadomą częścią tego narodu
– dodał.
Iwona Godlewska, dyrektorka Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie podkreśliła, że lekcje poza szkołą wiele dają dzieciom.
Edukacja poza terenem szkoły zupełnie inaczej jest odbierana przez młodzież. Młodzież powinna wiedzieć, jak było kiedyś, co te osoby wniosły, ile to wymagało pracy i trudu, aby doprowadzić do takich czasów, w jakich teraz żyjemy
– mówiła.
Wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król zaznaczył, że lekcja z cyklu „Spotkań z Witosem” ma na celu zainteresowanie uczniów polską historią.
Kraj, który zapomni o swojej historii, jest narażony na zapomnienie. W związku z tym warto edukować na temat takich postaci, bo to postać wyjątkowa. Człowiek, który nie uzyskał wykształcenia, a był pięknym mówcą, świetnym trybunem ludowym, mężem stanu. Nie dał się ani Niemcom, ani komunistom. Nie dał się zwerbować ani złamać
– podkreślił.
Wincenty Witos urodził się 150 lat temu. Był czynnym rolnikiem, samoukiem, nazywany jest jednym z ojców niepodległej Polski.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: M. Rutynowski