Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nawet 200 tysięcy złotych na aktywizację seniorów

Fot. fotolia

Około 40 milionów złotych przewidziano w tegorocznym budżecie państwa na program Aktywności Społecznej Osób Starszych – przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Marlena Maląg zachęca lokalne organizacje pozarządowe, organizacje wyznaniowe i inne działające na rzecz osób starszych do składania ofert. Wyjaśnia, z programu można uzyskać od 20 tysięcy do nawet 200 tysięcy złotych. Termin składania ofert upływa 31 stycznia.

Społeczeństwo starzeje się w tempie dotąd niespotykanym, co rodzi wiele wyzwań. Badania pokazują, że mimo iż w porównaniu do roku 2015 udział w aktywnościach społecznych osób starszych wzrósł, to wciąż w Polsce mniej seniorów niż w innych krajach Unii Europejskiej angażuje się w prace społeczne, wolontariat, regularnie ćwiczy czy uczestniczy w różnych projektach edukacyjnych.

Ważne jest, by seniorzy byli jak najdłużej samodzielni. Stąd także inne bardzo ważne programy takie jak na przykład „Senior+”, skierowany do jednostek samorządu terytorialnego

– zwraca uwagę minister Maląg.

Dodaje, że trzeba pamiętać, iż nie każdy senior cieszy się dobrym zdrowiem, jest samodzielny i aktywny. Dla tych osób powstał program „Opieka 75+”, który polega na wspieraniu samorządów gminnych w realizacji usług opiekuńczych.

 

Redakcja: K. Ośko za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior, seniorzy
MOPS w Piszu dołączył do nowatorskiego projektu. Ma chronić osoby starsze

Socjodrama ma pomóc w zapobieganiu przemocy. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu jako jeden z 4 w Polsce realizuje nowatorski w skali całego kraju projekt. "Socjodrama...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV