Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Naukowcy potwierdzają, że wolontariusze żyją dłużej

Wydawać by się mogło, że wolontariat przede wszystkim poprawia samopoczucie psychiczne. Tymczasem to ledwie połowa prawdy. Pomaganie innym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, demencji i nadciśnienia, a co najważniejsze przedłuża życie.

Wolontariat pozwala angażować się w sprawy społeczne. Daje możliwość poznawania nowych ludzi, uczy empatii, ale jak się okazuje to nie wyczerpuje puli korzyści. Jeśli potrzebujesz motywacji do podjęcia wolontariatu, rozważ to, co odkryli naukowcy. Eksperci Mayo Clinic udowodnili na przykład, że wolontariat może cię m.in. uszczęśliwić i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jak wskazuje przegląd badań Longitudinal Study on Aging w „Journal of Health Psychology”, w którym zebrano dane od ponad 7000 Amerykanów w wieku 70 lat i starszych, ludzie, którzy zgłosili się na ochotnika, aby pomagać, często żyli dłużej niż ci, którzy tego nie robili.

Wolontariat może również zmniejszyć ryzyko demencji. W badaniu przeprowadzonym w 2017 roku na Uniwersytecie Calgary monitorowano 1001 obywateli Szwecji, którzy przeszli na emeryturę w 2010 roku. Emeryci zostali podzieleni na trzy grupy: osoby, które zgłosiły się na ochotnika przynajmniej przez godzinę w tygodniu, osoby, które zgłaszały się sporadycznie oraz osoby, które nigdy nie zgłosiły się na wolontariat. Pod koniec badania trwającego pięciu lat naukowcy odkryli, że osoby, które były wolontariuszami przynajmniej przez godzinę tygodniowo, były 2,44 razy mniej narażone na demencję niż osoby, które nigdy nie były wolontariuszami.

Naukowcy mają pewne przypuszczenie, dlaczego tak się stało. „Praca ma wiele innych zalet poza zwykłą wypłatą” – powiedział główny badacz Yannick Greip. „Wprowadza strukturę do rytmu dnia. Oferuje kontakt towarzyski z osobami spoza naszej rodziny. To sprawia, że czujemy, że wnosimy znaczący wkład w społeczeństwo. Jest też aspekt fizyczny, nawet jeśli chodzi tylko o spacer z domu do miejsca, w którym pracujesz jako wolontariusz” – dodaje.

Badanie z 2018 roku opublikowane w czasopiśmie „BMC Public Health” także wykazało związek między wolontariatem a poprawą zdrowia psychicznego, fizycznego i satysfakcji z życia. Jednak najsilniejsza korelacja, jaką odkryli naukowcy, dotyczyła wolontariatu i dobrostanu społecznego. W badaniu korelację stwierdzono tylko u osób, które uczestniczyły w wolontariacie „zorientowanym na innych”, w przeciwieństwie do wolontariatu „zorientowanego na siebie”. Wolontariusze zorientowani na inne osoby częściej koncentrowali swoje wysiłki na sprawach, takich jak usługi, edukacja i rozwój młodzieży, podczas gdy wolontariusze zorientowani na siebie byli bardziej skłonni do pracy w grupach kulturalnych, politycznych, środowiskowych lub biznesowych.

Oddanie się swojej społeczności może być również przepustką do szczęśliwszego życia. Badania opublikowane w „Journal of Personality and Social Psychology” wykazały, że udział w pracach społecznych i wydarzeniach towarzyskich podnosił poziom odczuwania satysfakcji z życia, zaś badanie z 2013 roku opublikowane w czasopiśmie „Psychology and Aging”, udowodniło, że dodatkowo obniża ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, wolontariat
Szpitale tymczasowe w Nidzicy i Szczytnie w fazie przygotowań. Trwa nabór personelu

Jutro rusza pierwszy szpital tymczasowy w Polsce. Mieści się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Trafią tam pacjenci chorzy na COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji. Kiedy w województwie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV