Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowcy badają szczątki rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem

Fot. Ł. Węglewski

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie katalogują szczątki m.in. rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem. To pierwszy, kluczowy etap ich pracy.

Pozwoli na dalsze badania prawie 40 tysięcy kości i ich fragmentów, odnalezionych w latach 60. i 80. XX wieku.

Obecnie możliwości są nieporównywalnie większe do tych, które istniały w latach 60. i 70. XX w., gdy po raz pierwszy badano materiał wydobyty z terenu kaplicy pobitewnej. Nie było wówczas tak zaawansowanych badań medyczno-sądowych ani antropologicznych. Dysponujemy dziś też dużo lepszymi narzędziami – od skanerów 3D przez tomografię komputerową aż po narzędzia nowoczesnej genetyki. Możemy się dużo więcej dowiedzieć.

– wyjaśnił kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.

Naukowcy chcą przeprowadzić pełen panel badań DNA – od profilowania, pozwalającego sprawdzić, czy wśród materiału kostnego znajdują się szczątki osób ze sobą spokrewnionych, po badania haplotypów DNA mitochondrialnego i chromosomu Y, co może pozwolić na ustalenie pochodzenia tych osób. Planowane są także zaawansowane badania, które pozwolą m.in. przybliżyć kolor oczu, włosów, pigmentację skóry, a nawet typ łysienia. Mają nadzieję, że uda im się także zrekonstruować twarze poszczególnych osób.

W przekazanym przez Muzeum Warmii i Mazur oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem materiale znajdują się szczątki ok. 200 osób. Na terenie, z którego podjęto szczątki, pochowano poległych uczestników bitwy pod Grunwaldem, ale znajdowały się tam również groby zmarłych jeszcze później. Po wykonaniu zaplanowanych badań kości mają być złożone we wspólnej mogile.

Autor: K. Piasecka / PAP
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Grunwald, szczątki
Ruiny kaplicy pobitewnej na polach Grunwaldu zostaną wyremontowane

Jeszcze w tym roku zostaną wyremontowane ruiny kaplicy pobitewnej, wzniesionej przez Krzyżaków w 1411 r. na polach grunwaldzkich. Dofinansowanie na ten cel przyznał resort kultury. To...

Zamknij
RadioOlsztynTV