Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Największe tegoroczne ćwiczenia wojskowe dobiegły końca

Fot. 4W-MBOT

Oficjalnie zakończyły się największe w tym roku ćwiczenia Wojska Polskiego – DRAGON-21.

W manewrach wzięło udział 9,5 tysiąca żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obszaru 3 wschodnich brygad: warmińsko-mazurskiej, podlaskiej i lubelskiej. Żołnierze prowadzili działania osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym, czyli m.in. administracją publiczną.

To cenny czas, który przyniesie wiele korzyści naszym żołnierzom – mówi podpułkownik Łukasz Buczkowski – dowódca 45. Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie:

Nasz realny udział w manewrach to ogromne doświadczenie oraz wzbogacanie nabytych już ze wcześniejszych szkoleń umiejętności. Większość realizowanych działań miała wspólny mianownik – współdziałanie wojsk obrony terytorialnej z wojskami operacyjnymi. Sprawdzaliśmy się m.in. w osłonie ważnych dla bezpieczeństwa państwa obiektów infrastruktury drogowej, jak również patrolowania okolic akwenów wodnych zarówno z wody, jak i lądu. Podczas ćwiczeń zrealizowaliśmy również zadania związane z zabezpieczeniem dróg przemarszu wojsk operacyjnych oraz zabezpieczaliśmy ich działania we wskazanym rejonie.

Manewry pozwolą nam na szybką reakcję w sytuacjach zagrożenia – podkreśla podpułkownik Buczkowski:

Do każdego zadania podeszliśmy bardzo poważnie, traktując jako realne zagrożenie. Nabyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje podczas przygotowania i realizacji dalszych szkoleń terytorialsów z Olsztyna.

W ćwiczeniach DRAGON-21 wykorzystane były różnego rodzaju pojazdy, m.in. ciężarowo-terenowe, quady, motocykle, a także sprzęt niezbędny do prowadzenia działań przeciwkryzysowych: maszty oświetleniowe i bezzałogowce FlyEye. Manewry były przeprowadzone głównie na poligonie w Orzyszu.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, żołnierz, żołnierze, ćwiczenie, ćwiczenia wojskowe, wojska obrony terytorialnej
Żołnierze wracają do jednostek po ćwiczeniach Dragon-21. Kierowcy muszą ułatwić przejazd kolumn

Po zakończeniu fazy poligonowej ćwiczenia Dragon-21 żołnierze wracają do macierzystych jednostek, w najbliższych dniach na drogach będzie można spotkać wojskowe konwoje - przekazał zespół prasowy ćwiczenia....

Zamknij
RadioOlsztynTV