Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najszybsze samochody, wspaniałe widoki, nowe OS-y. Wielkimi krokami zbliża się 75. Rajd Polski

Fot. M. Świniarski

Od 21 do 23 września Mikołajki zamienią się w rajdową stolicę Europy. Piętnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 215 kilometrów, szybka i techniczna trasa z charakterystycznymi „hopkami” – tak można w pigułce opisać 75. Rajd Polski, który będzie jednocześnie 7. rundą Rajdowych Mistrzostw Europy. Radio Olsztyn, już po raz dwudziesty, zorganizuje 24-godzinne Radio Rajdowe.

Pierwszego dnia zmagań, w piątek kibice będą mogli podziwiać załogi podczas odcinka kwalifikacyjnego.  Wyniki zdecydują o kolejności startu, co jest bardzo istotne w rajdach szutrowych. Samochody pojawią się również na odcinku testowym. Jego trasa, identyczna jak odcinka kwalifikacyjnego, jest zupełnie nowa. W godzinach popołudniowych, po uroczystym starcie w centrum Mikołajek, rozpocznie się pierwszy widowiskowy OS na torze z dwoma równocześnie rywalizującymi samochodami.

W sobotę (22.09) na zawodników czeka osiem odcinków specjalnych (cztery przejeżdżane dwukrotnie) o długości ponad 115 kilometrów. Spośród nich tylko dobrze znana próba Świętajno ze słynną „hopą” Rosochackie zachowała ubiegłoroczny kształt. Paprotki i Stare Juchy będą przebiegały w przeciwnym kierunku, ponadto pierwszy z odcinków został skrócony. Nowością jest OS Mikołajki Max rozpoczynający się na północ od miejscowości Zełwągi, którego końcówka (około 1,5 km) oraz meta znajdą się już na torze. Tak skonfigurowany odcinek specjalny nie był jeszcze nigdy rozgrywany w Rajdzie Polski.

Niedziela (23.09) to sześć prób sportowych (trzy pokonywane dwukrotnie). Najdalej oddalony od bazy rajdu OS Gołdap został wydłużony i będzie przebiegał w przeciwnym kierunku. Krótszy niż przed rokiem odcinek Pozezdrze tylko w niewielkim stopniu skorzysta z trasy znanej z poprzedniej edycji. Kończący rajd test Baranowo będzie z kolei przebiegał w przeciwnym niż w sezonie 2017 kierunku. Rywalizację zakończy ceremonia mety na Placu Wolności w centrum Mikołajek.

Trasę w tym roku zaplanowaliśmy tak, aby kibice mogli zobaczyć możliwie dużo odcinków specjalnych. Nowością jest próba Mikołajki Max o długości ponad 9 kilometrów, która rozpoczyna się na drogach w okolicy stolicy Mazur, a kończy na torze. Nigdy wcześniej nie przeprowadzaliśmy takiego oesu w Rajdzie Polski. Kibicom będzie dzięki temu łatwiej zobaczyć rywalizujące załogi na trasie oesu i zdążyć do serwisu, aby podziwiać prace mechaników. Chcemy również zmienić koncepcję wyznaczania stref kibica i sposób zabezpieczania trasy aby w przedostatni weekend września nie wystąpiły problemy związane z bezpieczeństwem kibiców

– stwierdził Krzysztof Maciejewski, dyrektor 75. Rajdu Polski.

Już od 1997 roku na rajdowych trasach obecne jest Radio Rajdowe, organizowane przez Radio Olsztyn. Każdego dnia zawodów, na częstotliwości 99,6 MHz, będziemy informować o wynikach poszczególnych odcinków specjalnych, rozmawiać z uczestnikami, organizatorami, kibicami i gośćmi rajdu. Dodatkowo reporterzy Radia Rajdowego, pracujący na trasie oraz w studiu, będą informować  słuchaczy o punktach medycznych, utrudnieniach w ruchu drogowym oraz innych istotnych komunikatach, ważnych dla kibiców.

 

Źródło: Rajd Polski/Informacja własna
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mistrzostwa Europy, Rajd Polski, Radio Rajdowe, rajdy samochodowe
Konrad Bukowiecki z AZS UWM Olsztyn w składzie reprezentacji na mistrzostwa Europy

Kulomiot AZS UWM Olsztyn - Konrad Bukowiecki znalazł się w gronie 86. reprezentantów Polski na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy, które zaczną się w poniedziałek, 6 sierpnia w...

Zamknij
RadioOlsztynTV