Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najnowsze zasady bezpieczeństwa. Premier Morawiecki apeluje m.in. do seniorów i przedsiębiorców

Premier Matusz Morawiecki. Fot. KPRM

Szybkie działania wiosną i latem dały nam pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale ta druga fala epidemii zmiotła to poczucie, nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Szef rządu mówił, że szybkie działania wiosną i latem dały nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale – jak zaznaczył – druga fala epidemii, która przyszła „zmiotła to poczucie” nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Na pewno też popełniono różne błędy, także my w Polsce popełniliśmy błędy, ale koncentrujemy się na tym, żeby zapewnić stabilność, żeby wrócić do jeszcze jak najlepszej przewidywalności zachorować, bo to ona jest tą główną determinantą, potem liczby miejsc w szpitalach i tego najsmutniejszego czynnika pandemii, czyli zgonów

– mówił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość do góry nogami to musimy planować nie tylko na kilka dni naprzód, ale także myśleć o tym co za tydzień, co za miesiąc.

CMENTARZE

Premier poinformował, że decyzją rządu w najbliższą sobotę, niedzielę i poniedziałek zamknięte będą cmentarze.

Nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

SENIORZY

Szef rządu zwrócił uwagę, że zdrowie i życie seniorów jest „najbardziej zagrożone”, co „wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności”. Premier Morawiecki podkreślił, że apel do seniorów przyjmuje formę alarmu, żeby pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie.

Powyżej 70. roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i instrukcji, dyspozycji bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu, żeby przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie. Wszyscy z państwa, którzy mogą zostać w domu i nie muszą w ogóle udawać się na zakupy czy gdzieś w celach bytowych, żeby pozostali w domach. Solidarnościowy Korpus Wsparcia seniorów ma służyć tym, którzy się zgłoszą

– powiedział.

Dodał, że seniorzy mają „nie spotykać się z dziećmi, wnukami, z młodzieżą”.

A jeśli już są w tym kontakcie przekazania zakupów czy innych artykułów bieżącej potrzeby to w sposób absolutnie zachowujący względy sanitarne i dystans, bo od tego zależy wasze życie

– podkreślił Morawiecki.

PRACA ZDALNA

Premier zaapelował, aby pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, od poniedziałku pracowali zdalnie. Dyrektywa obowiązuje przez 2 tygodnie z możliwością przedłużenia – dodał Mateusz Morawiecki.

O przejście na pracę zdalną także w firmach, premier zaapelował do szefów przedsiębiorstw.

Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie

– powiedział i dodał, że regulacja będzie obowiązywać od poniedziałku przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.

Zaapelował także do pracodawców, dyrektorów i szefów firm.

Tam gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, zostawcie ich na pracy zdalnej, musimy zerwać ten łańcuch zakażeń.

KWARANTANNA

Chcemy, by współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski podkreślił, że „eskalacja pandemii nadal ma miejsce” i rząd stara się „budować różne warianty”.

Patrzymy na to, jak dokładnie przebiegają zachorowania, ale przygotowujemy się też z rozwiązaniami na sytuacje coraz trudniejsze.

Wśród rozwiązań, które chce zaproponować rząd, szef MZ wymienił „przede wszystkim pewne zmiany w zakresie prowadzenia kwarantanny”.

Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, czyli osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny.

Niedzielski zaapelował do wszystkich osób, które mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, aby zostali w domu na kwarantannie.

Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby takie formalności załatwić, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna

– podsumował.

SZCZEPIONKA NA COVID-19

Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu 2021 roku dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują: seniorów i pracowników służb medycznych – poinformował premier. Dodał, że szczepienia będą na zasadzie dobrowolności.

Wczoraj odbyłem posiedzenie w formie wideokonferencji Rady Europejskiej z premierami, prezydentami wszystkich państw Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują – dla ludzi starszych i dla służb medycznych.

Jak podkreślił, szczepienia będą na zasadzie dobrowolności. – Ale będziemy wszystkich nakłaniać, aby z niej skorzystali – dodał.

W ciągu kilku miesięcy dostępny będzie plan szczepień.

ODMRAŻANIE GOSPODARKI

Premier wyraził także nadzieję, że w grudniu lub nawet pod koniec listopada będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże. Chodzi m.in. o gastronomię i branżę fitness.

Grudzień – mam nadzieję przed świętami – będziemy mogli, może już w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, odmrażać te niektóre branże, które dzisiaj są zamknięte. A styczeń, jak Komisja Europejska poinformowała, może być już ta pierwsza szczepionka, do której wejściówkę Polska w czerwcu, w lipcu, w stosownym czasie wykupiła

– powiedział Morawiecki.

Jak dodał, ma nadzieję, że na wiosnę przyszłego roku sytuacja epidemiczna będzie lepsza.

 

Redakcja: A. Chmielewska/BSC za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cmentarz, seniorzy, Mateusz Morawiecki, obostrzenia, koronawirus, praca zdalna
Nowe ogniska zakażeń w regionie – to Domy Pomocy Społecznej. Problemy również w szpitalu powiatowym i domu dziecka

Niemal 600 nowych zakażeń koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim. To kolejny dzień z rekordowo wysoką liczbą zachorowań. Domy Pomocy Społecznej - to teraz miejsca, w których najczęściej...

Zamknij
RadioOlsztynTV