Olsztyn
Najnowocześniejszy symulator w Szpitalu Uniwersyteckim
Olsztyński Szpital Uniwersytecki ma najnowocześniejszy w kraju i pierwszy na Warmii i Mazurach symulator do ćwiczeń podtrzymywania oraz przywracania czynności życiowych.
Sprzęt będzie służył badaniom naukowym prowadzonym na razie przez kliku lekarzy, m.in. przez dr Macieja Żechowicza z Oddziału Chorób Wewnętrznych. – Badania mają pokazać czy platforma edukacyjna jest skuteczna w kształceniu medyków – powiedział dyrektor szpitala Leszek Dudziński. I dodał, że w przyszłości symulator ma być także wykorzystywany przez studentów wydziału Medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Projekt SimMAn będzie trwał 5 lat. Na specjalnej platformie internetowej lekarze, także z domu przez internet, będą ćwiczyć sytuacje związane np. z dusznościami, zatrzymaniem akcji serca czy amputacją kończyn. – Pozwoli im to doskonalić swój warsztat – uważa prof. Piotr Zaborowski, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie.
Dzięki możliwości zaprogramowania i wymyślenia scenariusza różnych sytuacji klinicznych lekarze będą przygotowani na nieoczekiwane zdarzenia, które uratują życie prawdziwych pacjentów. Każda sesja na symulatorze będzie nagrywana, co pozwoli lekarzom przeanalizować swoje postępowanie i wskazać moment, w którym, w przypadku prawdziwego zdarzenia, postąpiliby niewłaściwie lub uratowaliby komuś życie.
Symulator mieści się w nowo otwartym Laboratorium Badawczo-Rozwojowym SimMAn w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie. Laboratorium kosztowało milion 850 tysięcy złotych. W 80 procentach to dofinansowanie unijne, a pozostałą kwotę dołożyli szpital i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. (ami/as)