Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najdłuższy dzień, najkrótsza noc. Dziś rozpoczyna się astronomiczne lato

fot. P. Getka

Dziś najdłuższy dzień w roku, czyli początek astronomicznego lata. Słońce znajdzie się w tak zwanym punkcie Raka dokładnie o godzinie 16.57.

Ten dzień będzie dłuższy od najkrótszego o mniej więcej 9 godzin. Ile dokładnie potrwa w poszczególnych miastach regionu? W Olsztynie słońce zajdzie dzisiaj około 21.13, a dzień będzie trwał dokładnie 17 godzin i sześć minut, w Ełku o minutę dłużej, w Elblągu o pięć, a w Nowym Mieście Lubawskim – osiem. Noc w regionie będzie miała natomiast niecałe 7 godzin.

W okresie przesilenia letniego na półkuli północnej są najdłuższe dni, a najkrótsze noce.

– To także doskonała okazja do ciekawych obserwacji nieba – zachęca dyrektor TVP Nauka, a także prezes Fundacji Nicolaus Copernicus, Robert Szaj.

Zaraz po zachodzie Słońca, jeszcze przez kilka dni, możemy na zachodzie dostrzec planetę Wenus. Bez problemu ją rozpoznamy po zachodzie słońca, bo pojawia się jako pierwsza na takim jeszcze dość jasnym niebie. Pojawiają się również takie zjawiska atmosferyczne, które wywołują sporo emocji. Są to obłoki srebrzyste, składające się z niewielkich kryształków lodowych, które doskonale widać przez całą noc jako srebrzące się obłoki nad północnym horyzontem.

00:00 / 00:00

W połowie sierpnia natomiast tradycyjnie natomiast możemy spodziewać się większej aktywności Perseidów, czyli tak zwanych spadających gwiazd.

Astronomiczne lato rozpoczyna się dziś i potrwa do równonocy jesiennej. Z kolei lato meteorologiczne przyszło 1 czerwca, a kalendarzowe rozpocznie się jutro (22 czerwca).

Tymczasem według prognoz klimatologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w regionie temperatura w lipcu i sierpniu będzie powyżej norm.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko

Więcej w lato, Robert Szaj
Czego nie wiemy o Koperniku? W Lubawie spotkali się naukowcy z kraju i zagranicy

O astronomii, ale i poezji. W Lubawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. Postać Mikołaja Kopernika wciąż wymaga badań – przekonuje Robert Szaj, prezes...

Zamknij
RadioOlsztynTV