Nagrywamy słuchowisko! Niezwykła historia o zaćmieniu słońca i losach Mazur
Do dziś mieszkańcy mazurskich miejscowości pamiętają zaćmienie słońca z 30 czerwca 1954 roku widziane z Mazur i Podlasia. To wyjątkowe wydarzenie wplotło się w dynamiczne i trudne powojenne losy.
Całkowite zaćmienie słońca budziło lęk przed końcem świata, zdawało się być jednak mało znaczącym epizodem przy pozostałych obrazach tego czasu: zasiedlanie i wysiedlanie Mazur, trudna powojenna egzystencja, uruchomienie Fabryki Kalafonii i Terpentyny, czy też tak tajemnicze zdarzenia jak lewitujący kurnik i zjawa ukazująca się na ulicy Żymierskiego…
To właśnie na bazie wspomnień z tamtego okresu, mieszkańców dwóch mazurskich wsi – Spychowa dawniej Pup i Świętajna – zrodził się pomysł na stworzenie słuchowiska radiowego.
Autorem scenariusza pt. „Zaćmienie słońca w okolicach Pup” jest Robert Wasilewski. Słuchowisko reżyseruje Romuald Wicza-Pokojski. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska z Polskiego Radia, wspierany przez realizatorów z Radia Olsztyn – Pawła Aksiutę oraz Radosława Hrynka. Oprawą muzyczną zajmuje się Jacek Hałas.
W słuchowisku występują aktorzy z Warmii i Mazur: Barbara Prokopowicz, Emilia Lewandowska, Radosław Smużny, Marcin Kiszluk, Wojciech Rydzio i Mikołaj Trynda.
Słuchowisko powstaje przy współpracy Radia Olsztyn i Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA, które pozyskało niezbędne środki finansowe do stworzenia tego dzieła.
Słuchowisko nagrywane jest w naturalnej przestrzeni Stodoły Chochół Nadleśnictwa Spychowo.
Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Facebook Warmia i Mazury, invest.warmia.mazury.pl
Wsparcia finansowego udzielił także jako mecenas kultury Bank Spółdzielczy w Szczytnie.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy