Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nadzór epidemiczny po erze covidowej. Eksperci podsumowują konferencję w Piszu

Fot. D. Grzymska

Nowotwory, starzenie populacji i jej następstwa – w kontekście pandemii koronawirusa. Między innymi takie tematy pojawiły się w ostatnim dniu konferencji w Piszu dotyczącej zagrożeń zdrowia publicznego.

XI Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową zdominował temat COVID-19, ale naukowcy i medycy poruszyli także inne zagadnienia. Mówiono m.in. o groźbie pojawienia się chorób, które prawie u nas nie występują z uwagi na wieloletnie szczepienia. Są one związane z masową migracją z Ukrainy – ostrzegała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

To choroby, które znajdują odzwierciedlenie w szczepieniach znajdujących się w kalendarzu polskich szczepień m.in. polio, odra, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B i gruźlica. Trzeba mieć oczy otwarte i obserwować tę sytuację.

Z wojną w Ukrainie związany był też wykład podpułkownika Krzysztofa Gajdy, szefa wojsk chemicznych z 16 Dywizji Zmechanizowanej, który mówił o hipotetycznym ataku bronią chemiczną czy biologiczną.

Ćwiczymy i trenujemy także takie zagadnienia. Dysponujemy odpowiednim sprzętem do rozpoznawania i wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych i promieniotwórczych i podejmowaniu różnego rodzaju działań ograniczających skutki po zastosowaniu takiej broni.

00:00 / 00:00

Mówiono o chorobach tropikalnych i pasożytniczych, a nawet o trądzie, na który Polacy na szczęście są odporni. Trzydniową konferencję w Piszu zorganizowała wojewódzka stacja Sanepidu w Olsztynie.

W Piszu eksperci z kraju i zagranicy wymieniają doświadczenia na temat pandemii

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, Pisz, szczepienia, konferencja naukowa, choroby, eksperci
Opiekował się córką mając 4 promile w organizmie

Ponad 4 promile alkoholu miał mieszkaniec Pisza, który opiekował się 11-letnią córką. Policjanci otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym ojcu dzisiaj po północy i pojechali do wskazanego mieszkania....

Zamknij
RadioOlsztynTV