Nadzór epidemiczny po erze covidowej. Eksperci podsumowują konferencję w Piszu
Nowotwory, starzenie populacji i jej następstwa – w kontekście pandemii koronawirusa. Między innymi takie tematy pojawiły się w ostatnim dniu konferencji w Piszu dotyczącej zagrożeń zdrowia publicznego.
XI Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową zdominował temat COVID-19, ale naukowcy i medycy poruszyli także inne zagadnienia. Mówiono m.in. o groźbie pojawienia się chorób, które prawie u nas nie występują z uwagi na wieloletnie szczepienia. Są one związane z masową migracją z Ukrainy – ostrzegała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.
To choroby, które znajdują odzwierciedlenie w szczepieniach znajdujących się w kalendarzu polskich szczepień m.in. polio, odra, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B i gruźlica. Trzeba mieć oczy otwarte i obserwować tę sytuację.
Z wojną w Ukrainie związany był też wykład podpułkownika Krzysztofa Gajdy, szefa wojsk chemicznych z 16 Dywizji Zmechanizowanej, który mówił o hipotetycznym ataku bronią chemiczną czy biologiczną.
Ćwiczymy i trenujemy także takie zagadnienia. Dysponujemy odpowiednim sprzętem do rozpoznawania i wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych i promieniotwórczych i podejmowaniu różnego rodzaju działań ograniczających skutki po zastosowaniu takiej broni.
Mówiono o chorobach tropikalnych i pasożytniczych, a nawet o trądzie, na który Polacy na szczęście są odporni. Trzydniową konferencję w Piszu zorganizowała wojewódzka stacja Sanepidu w Olsztynie.
W Piszu eksperci z kraju i zagranicy wymieniają doświadczenia na temat pandemii
Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy