Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Piszu eksperci z kraju i zagranicy wymieniają doświadczenia na temat pandemii

Fot. D. Grzymska

Najwybitniejsi przedstawiciele polskiej i zagranicznej medycyny i nauki spotkali się w Piszu, by wymieniać się doświadczeniami na temat COVID-19.

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa odbywa się po raz 11. Na spotkaniu pojawił się Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny, który przyznał, że najprawdopodobniej do obostrzeń nie wrócimy.

Jeśli będziemy mieli do czynienia z taką mutacją jak omicron, która w swoich konsekwencjach nie niesie poważnego ryzyka dla społeczeństwa, to może się zdarzyć tak, że w okresie jesiennym znowu zanotujemy poważniejsze wzrosty zakażeń, natomiast nie będą one skutkowały np. zamykaniem przedsiębiorstw.

00:00 / 00:00

Wykładom przysłuchiwała się warmińsko-mazurska senator PiS Bogusława Orzechowska, która także jest lekarzem. Jej zdaniem takie forum wymiany doświadczeń medycznych jest nieocenione.

To co możemy przeczytać w publikacjach, to opracowania ukazujące się po pewnym czasie, a tu poznajemy tę wiedzę na żywo. Mając takie autorytety warto przyjechać i zapoznawać się z tym co mają do przekazania.

00:00 / 00:00

Inauguracyjny wykład wygłosił prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych i główny doradca premiera do spraw COVID-19.

Nic nie wskazuje, aby w dającej się przewidzieć przyszłości doszło do czegoś takiego, co jeszcze nie tak dawno było naszą codziennością.

00:00 / 00:00

Gdyby jednak pojawił się kolejny wariant koronawirusa, co nie jest wykluczone, to – jak zaznacza wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki – zaplecze sanitarne już jest.

Mamy przygotowaną całą bazę więc czekamy na rozwój sytuacji. Od tego zależy jak będzie wszystko wyglądać jesienią.

00:00 / 00:00

Oprócz zagadnień dotyczących COVID-19 poruszone zostaną tematy innych chorób zakaźnych związanych z wojną w Ukrainie.

Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową zorganizowała warmińsko-mazurska wojewódzka stacja sanepidu w Olsztynie.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: B. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, pandemia, COVID-19
Tygodniowy raport resortu zdrowia. Ile zakażeń w regionie?

Za okres 12-18 maja 2022 r. mamy 2 534 (w tym 237 ponownych zakażeń) potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV