Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane? Naukowcy z Olsztyna rozpoczęli terapię komórkami macierzystymi

Fot. K. Piasecka

Pacjenci z zaawansowanym stwardnieniem rozsianym zainteresowani są nowatorską metodą leczenia. Eksperyment ruszył w lipcu, w tym tygodniu terapię rozpoczynają kolejni chorzy.

Dr Beata Zwiernik z Katedry Neurologii i Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie powiedziała, że do tej pory komórki macierzyste podano dziewięciu osobom, z czego trzem   w środę. Terapia obejmie w sumie 30 pacjentów z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego.

Zabiegi przebiegają bezpiecznie, bez powikłań; pacjenci mają ochronę antybiotykową, podajemy im płyny i środki przeciwbólowe w razie potrzeby. Chorzy, którzy biorą udział w programie, pozostają w szpitalu przez trzy dni, w tym jedną dobę po zabiegu. Wcześniej przechodzą testy psychologiczne, testy zręcznościowe, neurologiczne

– wyjaśniła dr Zwiernik.

Zainteresowanie pacjentów projektem jest bardzo duże. Jak mówią naukowcy, telefony  wprost się „urywają”. Do badania przyjmowani są chorzy, których sprawność w 10 stopniowej skali określającej niesprawność chorego (EDSS) wynosi pomiędzy 6 a 8, czyli  chodzą już o kulach – albo poruszają się na wózku inwalidzkim.

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w UWM, choroba, stwardnienie rozsiane
Minister zdrowia ostrzega przed wakacyjnymi problemami ze zdrowiem. Nie można bagatelizować objawów

Gorączka, bóle brzucha, biegunka i bóle stawów po wakacjach spędzonych w odległych krajach mogą świadczyć o początkach egzotycznej choroby. Takie objawy trzeba skonsultować z lekarzem. Minister...

Zamknij
RadioOlsztynTV