Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Zalewie Wiślanym brakuje chętnych do zawodu rybaka. „Młodzież się nie garnie”

Tolkmicko, to miasto rybaków. Naprawa sieci przed połowem. Fot. Krzysztof Pakulnicki

Na Zalewie Wiślanym spada liczba pływających i łowiących załóg. Młodzież nie jest zainteresowana kontynuowaniem rodzinnej tradycji i szuka pewniejszych zawodów.

Jak mówi Paweł Kozioł prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Zalew Wiślany” rybactwo to zawód trudny, ale bardzo piękny.

Młodzież nie garnie się do tego zawodu. Mamy starszych rybaków, jak np. w Tolkmicku. Są w wieku emerytalnym, albo na emeryturze.  To jest trudne i ciężkie zajęcie. Pracujemy ręcznie. Wszystko na powietrzu w różnych warunkach, w cieple, w zimnie, w sztormie. W mojej ocenie to piękny zawód. Jak patrzę na dzieci rybaków, marynarzy  i kapitanów dużych statków to wybierają pewniejsze zawody.

Na Zalewie Wiślanym obecnie pływa około 90 załóg. Głównie są to nestorzy rybactwa. Kiedyś tych załóg było zdecydowanie więcej.

Załóg jest mniej. W samym Tolkmicku kiedyś było 50 załóg, jak przychodziłem do portu jako 10-latek pomagać tacie. Fe Fromborku było 15 załóg, teraz zostało 5 albo 6.

Po stronie południowej Zalewu Wiślanego rybaków spotkać można w Nowej Pasłęce, Fromborku, Tolkmicku, Suchaczu i Kamienicy Elbląskiej , a po stronie północnej porty rybackie są w Piaskach, Krynicy Morskiej i Kątach Rybackich.

Tolkmicko – miasto rybaków. Fot. Krzysztof Pakulnicki

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tolkmicko, łódź, Zalew Wiślany
W Tolkmicku ponad 100 tysięcy małych węgorzy wpuszczono do Zalewu Wiślanego

Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie zarybił Zalew Wiślany 112 tysiącami małych węgorzy. Ryby będą dorastały do wielkości nadającej się do połowu 8-12 lat. Narybek węgorza wypuszczono...

Zamknij
RadioOlsztynTV