Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach pojawiły się pierwsze bociany

Fot. archiwum RO

Choć na Warmii i Mazurach pojawiły się już pierwsze bociany to ornitolodzy nie są pewni, czy są to ptaki, które przyleciały z Afryki.

Mogą to być bociany, które zimowały w innych częściach Polski lub Europy – mówi Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Ornitolodzy z Warmii i Mazur na bieżąco monitorują powrót bocianów – dodaje Sebastian Menderski:

00:00 / 00:00

Pierwsze bociany, które zimowały w Afryce powinny przylecieć na Warmię i Mazury pod koniec tygodnia. Te ptaki pokonują bowiem około 200 kilometrów dziennie. Ostatni światowy spis bocianów sprzed 10 lat wykazał, że w Polsce jest 52 i pół tysiąca bocianich gniazd, co stanowi 20 procent światowej populacji. Najwięcej bocianów gniazduje na Warmii i Mazurach. Doliczono się aż 10 tysięcy 226 par tych ptaków.

Fot. archiwum RO

Konkurs pt. Bocian mój sąsiad polega na prowadzeniu dzienniczka obserwacji bocianiego gniazda i skrupulatnym opisywaniu tego co robi ptasia rodzina – wyjaśnia Bartek Bujnik z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej:

00:00 / 00:00

Obserwatorzy będą pracować w 2-osobowych zespołach. Ich zadaniem będzie m.in. opisanie jednego dnia z życia bociana, prowadzenie kalendarium gniazda od przylotu wiosną do odlotu w końcu lata czy zrobienie zdjęć – dodaje Bartek Bujnik

00:00 / 00:00

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest jesienią, już po odlocie ptaków do ciepłych krajów. (lew/stan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bocian
Aby chronić warmińskie bociany zaizolowano przewody

Prawie 20 km linii niskiego i średniego napięcia zaizolowano na terenie Ostoi Warmińskiej - obszaru stworzonego dla ochrony bocianów. Ma to ograniczyć liczbę śmiertelnych kolizji ptaków...

Zamknij
RadioOlsztynTV