Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

6 milionów złotych trafi na Warmię i Mazury dzięki programowi Maluch Plus

Fot. fotolia.com

6 milionów złotych z programu Ministerstwa Rodziny – Maluch Plus – trafi w tym roku do województwa warmińsko-mazurskiego na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci.

Utworzone zostaną 363 nowe miejsca w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dofinansowanych zostanie 1 tys. 657 już funkcjonujących miejsc opieki, w tym 5 miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami.

O wsparcie z programu Maluch Plus 2019 mogły ubiegać się gminy, samorządy województwa, powiaty oraz podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego. Środki, przeznaczone na powstanie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3, otrzymały wszystkie projekty zgłoszone do konkursu.

W województwie warmińsko-mazurskim podmioty gminne i inne niż jednostki samorządu terytorialnego w 13 placówkach opieki dla najmłodszych utworzą 363 nowych miejsc. Samorządy otrzymają prawie milion 800 tysięcy złotych wsparcia na utworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki dla najmłodszych w 3 gminach:

  •  Kisielice – około 459 tysięcy złotych na utworzenie 20 miejsc
  • Piecki – 750 tysięcy złotych na utworzenie 25 miejsc
  • Iława – około 589 tysięcy złotych na utworzenie 45 miejsc

Da to w sumie 90 miejsc dla maluchów z województwa warmińsko-mazurskiego. Podmioty niepubliczne, dzięki wsparciu w wysokości 1 miliona 800 tysięcy złotych, utworzą 273 miejsc dla najmłodszych i zapewnienie ich funkcjonowania w 6 gminach.

Placówki opieki nad naszymi najmłodszymi pociechami są bardzo potrzebne. Pozwalają rodzicom wrócić na rynek pracy, łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym. W tym roku po raz kolejny budżet programu Maluch Plus wyniósł 450 milionów złotych, czyli trzy razy więcej niż na starcie programu w 2015 r. Dzięki temu powstanie w tym roku w całej Polsce prawie 27 tysięcy 600 nowych miejsc opieki

– informuje Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Samorządy, na terenie których nie działała żadna placówka samorządowa dla najmłodszych, po raz kolejny w tej edycji, miały gwarancję otrzymania dofinansowania w wysokości aż 80 procent kosztów budowy żłobka, klubu dziecięcego lub zatrudnienie dziennego opiekuna. W województwie warmińsko-mazurskim takie dofinansowanie otrzymały 2 samorządy: Kisielice, Piecki.

By jeszcze bardziej zachęcić samorządy do rozwijania sieci żłobków czy klubów dziecięcych zwiększyliśmy w tej edycji Malucha Plus kwotę dofinansowania na utworzenie nowego miejsca. Wzrosła ona z 20 tysięcy złotych do 30 tysięcy dla gmin, gdzie nie ma jeszcze żadnych miejsc opieki, a z 20 do 22 tysięcy złotych dla gmin posiadających już takie placówki

– mówi minister Elżbieta Rafalska.

W województwie warmińsko-mazurskim gminne i niepubliczne żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie na utrzymanie już funkcjonujących miejsc opieki otrzymają ponad 2 miliony 400 tysięcy złotych. Dofinansowanie dotyczyć będzie 1657 istniejących już miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dodatkowo na utrzymanie nowych miejsc przeznaczonych zostanie 140 tysięcy złotych.

Wyniki konkursu Maluch Plus 2019 można  sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny.

Źródło: PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole, dzieci, żłobek, Elżbieta Rafalska
Dziś wchodzi w życie emerytura dla matek czworga i więcej dzieci. Do ZUS wpłynęło już ponad 3 tysiące wniosków

Emerytura dla matek z minimum czwórką dzieci to kwota równa najniższej emeryturze, czyli 1100 zł brutto. Wnioski o jej przyznanie przyjmuje i ZUS, i KRUS. Nowe...

Zamknij
RadioOlsztynTV