Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś wchodzi w życie emerytura dla matek czworga i więcej dzieci. Do ZUS wpłynęło już ponad 3 tysiące wniosków

Fot. fotolia.com

Emerytura dla matek z minimum czwórką dzieci to kwota równa najniższej emeryturze, czyli 1100 zł brutto. Wnioski o jej przyznanie przyjmuje i ZUS, i KRUS.

Nowe przepisy przewidują, że matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, mają prawo do minimalnej emerytury. O świadczenie mogą się także ubiegać ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, w przypadku śmierci matki bądź porzucenia przez nią dzieci.

Uzyskanie prawa do świadczenia nie jest związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli zaś matka lub ojciec pobiera świadczenie z ZUS czy KRUS niższe od emerytury najniższej, to będzie ono podwyższone do kwoty emerytury minimalnej wynoszącej od dziś 1100 złotych.

Świadczenie może być przyznane po osiągnięciu 60 lat w przypadku matek i 65 lat w przypadku ojców. Aby je otrzymać trzeba złożyć wniosek. Druk wniosku jest dostępny w każdej placówce ZUS. Można go również pobrać ze strony internetowej www.zus.pl

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, emerytura, mama
Bogusława Orzechowska: Mieszkańcy najuboższych regionów najbardziej skorzystają z udogodnień zapowiedzianych przez rząd

W Nowym Mieście Lubawskim senator PiS Bogusława Orzechowska podkreśliła, że rząd cały czas pracuje nad kolejnymi udogodnieniami dla Polaków. 500 złotych na każde dziecko, likwidacja podatku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV