Na UWM zainaugurowano jubileuszowy rok akademicki
Kto nie planuje przyszłości, z pewnością nie będzie jej miał – tymi słowami prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zainaugurował 15. jubileuszowy rok akademicki.
Naukę na uniwersytecie rozpoczęło ponad 30 tysięcy studentów. Wśród gości byli wiceministrowie, warmińsko-mazurscy posłowie, samorządowcy, rektorzy zaprzyjaźnionych szkół, nauczyciele akademiccy i studenci. Dokonano symbolicznej immatrykulacji wytypowanych studentów oraz doktorantów z każdego wydziału.
W tym roku na studia zapisało się ponad 7 tysięcy nowych studentów, to mniej niż w roku ubiegłym. Mimo nie najlepszej sytuacji finansowej i niżu demograficznego, olsztyńska uczelnia kształci studentów na 59 kierunkach. Niedobór studentów na kierunkach humanistycznych, wyrównują mocno oblegane tak zwane kierunki stosowane.
W inauguracyjnym wystąpieniu rektor UWM prof. Ryszard Górecki mówił o trudnej sytuacji ekonomicznej szkół wyższych i wskazał kierunki, którymi powinien podążać Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Zdaniem rektora uczelnia powinna wspierać potencjał kreatywności, klastry wiedzy, parki technologiczne, osiągnięcia i dorobek kultury oraz innowacyjność. Inauguracja jubileuszowego roku akademickiego stała się okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – przyznawany przez Prezydenta RP – otrzymał prof. Antoni Jarczyk. Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczonych zostało 15 nauczycieli akademickich z różnych wydziałów UWM.
Dziś także ogłoszono rating najbardziej prestiżowych jednostek naukowych. Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych pod przewodnictwem prof. Macieja Zabela, analizował i porównywał dorobek naukowy wydziałów, instytutów naukowych i badawczych. To ważny wskaźnik, mający wpływ na wysokość przyznawanej dotacji z budżetu. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uzyskał całkiem dobry wynik. Z 16 wydziałów, sześć otrzymało kategorię A, a dziesięć – kategorię B.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest nie tylko największą publiczną szkołą wyższą w regionie, ale także jednym z największych pracodawców. Uczelnia zatrudnia prawie 2 tysiące wykładowców, w tym ponad 500 profesorów. (grzym/bsc)