Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Polach Grunwaldu powstanie nowy obelisk. Wiemy, komu będzie poświęcony

Fot. Agnieszka Chmielewska

Podczas przyszłorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający Litwinów i ich rolę w bitwie z 1410 roku – poinformował dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymon Drej.

Dr Drej przyznał, że z inicjatywą ustawienia pomnika poświęconego Litwinom i ich roli w bitwie z 1410 roku wyszła strona litewska.

Zwrócił się do mnie w tej sprawie poprzedni ambasador Litwy w Polsce, obecny ambasador podtrzymał tę deklarację

– powiedział Drej. Ponieważ z minionym tygodniu władze samorządu województwa warmińsko-mazurskiego bez konkursu powierzyły Szymonowi Drejowi dalsze, czteroletnie, kierowanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ten zapewnił, że pomysł upamiętnienia Litwinów „z całą pewnością zostanie zrealizowany”.

Umowa między muzeum a stroną litewską jest taka, że pomnik będzie odsłonięty w czasie przyszłorocznej inscenizacji

– dodał dr Drej.

Pomnik upamiętniający rolę Litwy w bitwie pod Grunwaldem zostanie ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. Będzie to dwumetrowy głaz, na którym zostaną umieszczone informacje m.in. „o wspólnym zwycięstwie” w językach polskim i litewskim.

Treść, jaka będzie umieszczona na głazie została uzgodniona pomiędzy Litwą a polskim MSZ

– dodał dr Drej.

Koszt budowy pomnika zostanie sfinansowany przez Litwę. Dr Drej powiedział, że na ten cel przeprowadzono zbiórkę publiczną na Litwie, środki na pomnik wyłoży także litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Litwinom należy się upamiętnienie ich roli w Bitwie pod Grunwaldem, nie ulega to dyskusji. Inne nacje biorące udział w bitwie nie zgłaszają potrzeby upamiętnienia ich roli

– przyznał dr Drej.

Jak podaje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w bitwie z 1410 roku oddziały dowodzone przez księcia Witolda składały się z 40 chorągwi. Należały do nich również oddziały ruskie, żmudzkie i oddział tatarski, a także wojska Republiki Nowogrodu. Wojska Witolda stały na prawym skrzydle wojsk Jagiełły, w rejonie Stębarka. Jako pierwsze uderzyły one na artylerię i piechotę krzyżacką. W czasie bitwy wojska Witolda zostały zmuszone do odwrotu, który według Długosza przerodził się w ucieczkę.

Zgodnie z poglądami współczesnych historyków mógł to być jednak równie dobrze manewr pozorowanego odwrotu na wzór taktyk wschodnich. Krzyżacy ruszyli za nimi w pościg, przekonani o rychłym zwycięstwie nad całą armią. Doszło do rozproszenia zarówno ścigających Krzyżaków, jak i Litwinów

– napisał Drej na stronie internetowej Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Obecnie na Polach Grunwaldu jest budowany nowy gmach muzeum poświęconego bitwie z 1410 roku.

 

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, obelisk, Szymon Drej, upamiętnienie
Zginęli podczas pełnienia misji stabilizacyjnej. Elbląski Pułk Logistyczny pamięta o żołnierzach poległych w Iraku

Elbląski 16. Pułk Logistyczny niedawno zmienił miejsce stacjonowania. Wraz z nim przeniesione zostały tablice poświęcone poległym w Iraku żołnierzom elbląskiego 16. Batalionu Remontowego - kpr. Andrzejowi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV